07.06.2019 15:18

Shakespearovské slavnosti letos v Brně nabídnou více představení

Letní shakespearovské slavnosti letos v Brně nabídnou více představení a bohatší repertoár. Naplánováno je 20 představení osmi her, tři z nich budou uváděny na slavnostech premiérově. 

"Zatímco v loňském roce se uskutečnilo 14 představení, letos jich bude 20, abychom tak oslavili 20. ročník shakespearovských slavností," uvedla za brněnskou produkci Jana Vallová.

Diváci na Špilberku uvidí všechny čtyři premiéry letošního ročníku. První premiérou bude Zimní pohádka v režii Pavla Kheka, který do hlavních rolí obsadil Martina Hofmanna, Petru Špalkovou či Veroniku Arichtevu.

V roli Pauliny se na Letních shakespearovských slavnostech poprvé představí herečka Alena Mihulová. "Představení pod širým nebem už jsem si vyzkoušela, z toho obavy nemám. Co mě ale děsí, je počet diváků. Bojím se, aby mě všichni viděli a slyšeli," řekla Mihulová. V hledišti letních představení festivalu totiž bývá kolem tisíce lidí.

Druhou premiérou bude ostravské nastudování Zkrocení zlé ženy v režii Vojtěcha Štěpánka s Kristýnou Leichtovou v roli Kateřiny.

Othello v podání Shakespeare Prague Company bude premiérou hned dvakrát. Kromě samotné inscenace, kterou soubor připravil přímo pro festival, pořadatelé poprvé vyzkouší titulkovací zařízení. "Shakespearovská angličtina je tak specifická, že jí často mají problém porozumět i rodilí mluvčí. Proto jsme se rozhodli poprvé představení v angličtině doplnit tímto zařízením," uvedl za pořadatele Michal Rychlý.

Po roční pauze se na Špilberk vrátí i oblíbené Veselé paničky windsorské s Bolkem Polívkou, loňská premiéra Dobrý konec všechno spraví, Mnoho povyku pro nic a slovenská inscenace Komédia omylov. Ve dvojroli Violy a Emilie v ní vystupuje brněnská herečka Pavla Vitázková.

Ač jde o inscenaci slovenskou, její hrdinky mluví česky. "Líbí se mi ta kombinace jazyků, jejich spojení je přirozené. Je skvělé, že se v tomto představení neřeší, kdo mluví česky a kdo slovensky. Nevím, proč se to častěji nevyužívá," poznamenala Vitázková.

Letní shakespearovské slavnosti budou Špilberku od 17. července do 11. srpna. 

https://brno.shakespeare.cz/

Foto: Letní shakespearovské slavnosti

Autor článku: ČTK: Veronika Skálová, kš

Shakespearovské slavnosti letos v Brně nabídnou více představení

Festivaly

19.09.2019

Ztráta nevinnosti – Depresivní děti slaví 15 let

Večery od 1. do 7. října 2019 budou v pražském divadle Venuše ve Švehlovce patřit uměleckému gangu Depresivní děti touží po penězích, který již patnáct let posouvá hranice divadelního umění. Nezávislé divadelní těleso oslaví výročí svého vzniku přehlídkou aktuální tvorby. Uvádět budou například svoji nejdéle hranou inscenaci  120 dnů Sodomy.

18.09.2019

Doprovodný program festivalu Palm Off 2019 nabídne bezplatné projekce, koncert, scénické čtení, diskuze i výstavu

Čtvrtý ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest představí od 22. října do 4. listopadu 2019 v Divadle pod Palmovkou to nejlepší (nejen) ze středoevropského divadla. S letošním tématem „Hrdinové jako my“ přináší festival opět také bohatou nabídku doprovodného programu, která zahrnuje přehlídku dokumentárních snímků, scénické čtení, diskuze s tvůrci  i speciální debatu věnovanou divadelním festivalům.

16.09.2019

Zahraniční divadelní program festivalu 4+4 dny v pohybu otevře provokativní show The Clearing

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu má již tradičně na programu také výrazný zahraniční divadelní program. Divadelní část festivalu bude v sobotu 5. 10. ve 20:00 zahájena v pražském Divadle Archa představením The Clearing amerického performera a kurátora Jeremyho Wadea. Diváci se mohou dále těšit například na finsko-egyptskou umělkyni Samiru Elagoz nebo íránského non-binárního umělce Sorour Darabi.