22.05.2017 07:50

Skončil 21. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora

Divadelní Flora vstoupila do třetí dekády své existence razantně. Diváci mohli v rámci mezinárodního festivalu navštívit na sedm desítek akcí. Konala se od 12. do 21. května a do Olomouce díky ní zavítali divadelníci dvaceti národností z celého světa. Návštěvnost pořadatelé právě sčítají, ale odhadují ji nad hranici osmi tisíc diváků. Většina představení byla vyprodána.

Festival začal po letech pracovat s leitmotivem, který letos zněl TEKUTÁ EVROPA. V průběhu Divadelní Flory ústřední téma rezonovalo a inscenace tvořily jeden velký kompaktní celek, nejen v rovině dramaturgické. „Od různých hostů z celé Evropy máme velmi dobré reflexe festivalové dramaturgie, která oslovila společenským přesahem, a do jisté míry také apelativností a také velmi otevřenou komunikací s festivalovým divákem, který měl navíc možnost se všemi účinkujícími a tvůrci debatovat nejen o inscenacích, ale také politice a globálních problémech,“ zhodnotil letošní ročník Petr Nerušil, ředitel festivalu.

Divadelní Flora letos lákala diváky například na nizozemské tanečníky nebo renomované německé soubory – Maxim Gorki Theater Berlín či mnichovský Residenztheater. Přehlídka nabídla také pětidenní profil přední české divadelní scény, pražského Studia Hrdinů, v pozadí nezůstala ani nejnovější tvorba progresivního brněnského HaDivadla a drama Olga (Horrory z Hrádečku) Divadla LETÍ. V rámci tanečních sekcí Pestré Nizozemsko a Visegrad Performing Arts se představilo 13 choreografů a performerů osmi různých národností.

Celých deset dní dotvářeli atmosféru ohlasy návštěvníků i tvůrců: "Za mě je Flora nejlepší český divadelní festival. Vždycky přijíždím na hlavní nádraží a říkám si – moje lázně jsou tady," uvedl Stanislav Majer, tvář festivalu a Herec roku 2016.

Chválou nešetřila ani režisérka Kamila Polívková po uvedení inscenace Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny: "Flora má obrovsky vzestupnou tendenci a každý rok mě překvapí, že je možné ji ještě někam posunout. Když to řekneme po 'majerovsky': Flora má světovou, nebo alespoň evropskou úroveň."

Nadšený byl i Franz Pätzold, jež ztvárnil alter ego Olivera Frljiće ve hře Balkan macht frei a byl nominován na Cenu Faust pro herce roku 2016: „Ve svém životě jsem už byl na hodně festivalech, které byli pěkné, velké, se skvělou reklamou. Většinou jsem ale přijel, odehrál představení a další den odjel zpět domů. Jednoduše nebyl čas se rozhlédnout, poznat zemi. Na Floru jsme dorazili už v sobotu a ihned se seznámili, navštívili představení, a ztratili se v černé díře jménem Vertigo. Je to tu skvělé! Lidé se po představení nerozprchnou, společně se přesouvají dále – je to jako rock‘n‘rollový festival. Úžasné, miluju to tady!“.

Divadelní Flora je skutečně svou atmosférou unikátní. Shodují se na tom ostatní osobnosti, jež se vyjadřují k průběhu festivalu velice pozitivně. Potkávat se neformálně a přímo i s diváky jiné festivaly neumožňují. V přátelské atmosféře se tak propojují persony z celého světa.

Kromě tradičních programových sekcí proběhla i konference Za hranou. „Právě konference jako další složka programu má pro DF velký smysl. Přijíždí sem další hosté ze zahraničí a festivalu dávají skutečně mezinárodní rozměr. Letošní konference proběhla za účasti osmdesáti návštěvníků z tuzemska i zahraničí,“ zhodnotil Jan Žůrek, dramaturg performing arts.

www.divadelniflora.cz

Autor článku: Radka Piskačová

Skončil 21. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.