08.10.2020 21:02

Skupovu Plzeň zrušila dnešní restriktivní opatření vlády

Největší česká přehlídka loutkového divadla Skupova Plzeň kvůli protiepidemickým opatřením, která dnes vyhlásila vláda, téměř s jistotou nebude. Organizátoři ji kvůli epidemii koronaviru už jednou odložili z června na 14. až 18. října. Bilanční festival, který se koná jednou za dva roky, tak bude mít poprvé čtyřletou pauzu a bude až v roce 2022. Po dnešním zákazu hraní divadel minimálně na dva týdny to ČTK řekl ředitel festivalu a plzeňského Divadla Alfa Jakub Hora. Alfa ještě v pátek uvede českou premiéru své hry Detektiv Dudek.

„Čekáme na pátek, až vyjde nařízení vlády, ale na 99 procent to (Skupovu Plzeň) zrušíme. Hned začneme rozesílat účinkujícím a hostům informaci o zrušení," uvedl. Podle Hory byl festival ukončen dvakrát ve finální fázi, což znamená tisíce hodin zbytečné práce.

Divadlo Alfa mrzí zákaz přehlídky o to víc, že dodržovalo velmi tvrdá protiepidemická opatření nad rámec nařízení a metodiky ministerstva zdravotnictví; inspirovalo se v podobných divadlech v Japonsku. „Ještě ve středu jsem tvrdil, že se vláda chová rozumně a je schopná rozlišit. A teď zase zavádí opatření, která ničemu nepomůžou. Protože u nás se rozhodně nikdo nenakazí a reprodukční číslo to nesníží," uvedl. Od chytrých řešení se podle Hory opět navracíme k „blbému" zakazování. Opatření nepřinesou nic, protože do divadel teď nechodí tolik lidí. Škody ale budou velké.

Finanční kompenzace od státu, které, jak divadelníci doufají, přijdou, nahradí „jen" materiální škody. „Ale u sportu a umění některé věci penězi nezaplatíte. Buď vzniknou, nebo když je zaříznete, tak už se nikdy nevytvoří," uvedl Hora. Sportovci nebo umělci předvádějí skvělé výkony jen tehdy, když k tomu mají podmínky. „Ale když jim je zlikvidujete a dáte jim milion nebo dva, tak už je nikdy znovu nevytvoří," uvedl.

Podpora od státu je sice slibovaná, ale podle Hory je sporné, zda se k ní umělci dostanou. „A řada lidí může skončit. Buď toho řemesla nechají, nebo je to tak omezí, že jim to minimálně sníží schopnosti. S restrikcemi umělcům samozřejmě klesá forma jako u sportovců," dodal.

Česká divadla vždy plně respektovala veškerá opatření vlády a epidemiologů, divadelní asociace se podle Hory snažila být jejich partnerem. „Bojovala, ale nevybojovala," dodal.

http://www.skupovaplzen.cz/

Autor článku: ČTK: Václav Prokš, d