25.07.2011 08:11

Slavný tenorista Cura se do Krumlova vrací za skvělým publikem

Světoznámý argentinský tenorista José Cura se rád vrací do Českého Krumlova, a to především za skvělým publikem, dobrým jídlem, nádherným městem a přírodou. ČTK to dnes řekl v rozhovoru krátce po svém příletu do Prahy. Na jihu Čech se bude připravovat na nové nastudování opery Komedianti Ruggiera Leoncavalla, v níž v českém operním debutu ztvární hlavní roli Cania. Koprodukční projekt Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov a Jihočeského divadla v Českých Budějovicích bude mít premiéru 5. srpna na českokrumlovském otáčivém hledišti.
Populární opera, která se řadí k uměleckému směru zvanému verismus, bude před českokrumlovskou točnou uváděna až do 10. srpna a Cura vystoupí ve dnech 5., 6., 7., 9. a 10. srpna. O atraktivní inscenaci je velký zájem, vstupenky se pohybují od 1400 až 2900 korun.
Jeden z největších tenoristů současnosti, který patří od začátku 90. let k nejsledovanějším a nejžádanějším pěvcům, se do Českého Krumlova vrací po roce. Loni zde s velkým úspěchem vystoupil dvakrát. Do české metropole přiletěl dnes z Estonska, kde zpíval na galakoncertu.
Už loni se byl Cura na otáčivé hlediště podívat a toto místo jej prý fascinovalo, i když pěvcům může vzhledem ke scéně pod širým nebem připravit mnoho nečekaných situací a možných problémů. "Budeme zpívat obklopeni stromy a rostlinami. Určitě to ale bude zajímavý a nezapomenutelný zážitek. Pokud nastanou problémy, pak bude výzvou je vyřešit a výzva znamená zábavu, protože ta rozbíjí rutinu," uvedl Cura.
Je připraven i na náhlé změny teplot, které už uměly potrápit hlasivky mnoha pěvců českokrumlovského festivalu. Tak jako loni, kdy při prvním Curově koncertu večerní teplota šplhala ke třicítce a při druhém koncertu klesla na 12 stupňů. "Publikum určitě hodně trpělo, protože bylo velmi chladno. Orchestru byla zima a vzpomínám si, že jsem na tomto koncertu měl přes sebe i modrou deku. Byl to náročné pro každého," poznamenal pěvec.
Komedianti od Leoncavalla se letos v Curově kalendáři objevují velmi často, Cania zpíval například v newyorské Metropolitní opeře, Vídeňské státní opeře nebo milánské La Scale. Vystoupil s ním podle svých slov v různých situacích, ale nikdy ne na otáčivém prostoru.
Napínavé dvouaktové drama vášnivé lásky, zrady, žárlivosti a krvavé pomsty je podle Cury tak trochu ze života. Role principála Cania pojednává o troskotající kariéře i manželství, alkoholismu i ztrátě sebevědomí. "Je to velmi ze života a poučné nejen pro umělce, ale i pro politiky i šéfy firem, pro každého, kdo nese nějakou zodpovědnost a začíná ji ztrácet...," míní Cura.
Režie Komediantů se ujal Josef Průdek a hudbu nastudoval Curův dvorní dirigent a krajan Mario de Rose. Inscenátoři slibují i malé překvapení v podobě vystoupení profesionálních artistů během představení. Cura se za svou kariéru podle svých slov setkal s mnoha odlišnými verzemi a na Průdkovo pojetí se těší.
Doufá, že si pak po desátém srpnu, kdy jeho českokrumlovské angažmá skončí, udělá prázdniny. "Můžete se mě zeptat, kde je strávím, ale já vám neodpovím," směje se.

Autor článku: ČTK: Šárka Mrázová, jpt