13.03.2019 11:36

Slezské divadlo Opava připravuje premiéru inscenace Žebrácká opera

Slezské divadlo Opava připravuje premiéru hry Žebrácká opera anglického básníka a dramatika Johna Gaye. Divadlo vychází z překladu Jiřího Záviše. Úpravu vytvořil Jiří Seydler, který se zároveň ujal režie. Premiéra bude 17. března. ČTK to řekla dramaturgyně Alice Olmová.

Gay (1685-1732) byl ve své době velice uznávaný anglický básník, dramatik. Jeho nejznámějším dílem je právě Žebrácká opera, kterou napsal čtyři roky před smrtí. „Zhudebnil ji Johann Christoph Pepusch. V českém prostředí je známá díky adaptacím Bertolda Brechta a Václava Havla. Také díky následné filmové adaptaci Jiřího Menzla," uvedla Olmová.

Svět Žebrácké opery je světem cynických pletich a podvodů páchaných pod fasádou poklidu a harmonie. Seydler se k tomuto příběhu z londýnského podsvětí vrací po více než dvaceti letech, kdy toto drama režíroval ve Východočeském divadle Pardubice. Podle něj bude současná adaptace jiná. „Bude mít nové pojetí scény, modernější a akčnější. Bude mít jiné kostýmy a také já budu s tématem pracovat odlišně," řekl.

Žebrácká opera podle něj má i přes to, že je už více než dvě stě let stará, silnou satirickou linku a je pořád velmi aktuální. „Ukazuje prohnilost světa, propojení světa zločinu se světem politiky a se světem obchodu. John Gay věděl velice dobře o čem píše," uvedl.

V hlavních rolích se představí Martin Valouch, Kostas Zerdaloglu, Jakub Stránský, Michal Stalmach, Daniel Volný, Radim Bierski, Roman Harko. Hudbu napsal, texty písní složil Jiří Šlupka Svěrák. Scénu navrhl Karel Čapek. Kostýmy jsou z dílny Tomáše Kypty, choreografie Martina Tomsy.

http://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, kš