19.04.2017 14:37

Slezské divadlo Opava připravuje premiéru opery Rusalka

Slezské divadlo Opava připravuje premiéru opery Rusalka skladatele Antonína Dvořáka. Režie se ujal ředitel divadla Ilja Racek, orchestr bude dirigovat Marek Šedivý. Premiéra se uskuteční 23. dubna. ČTK to řekla dramaturgyně operního souboru Jana Andělová Pletichová.

Dvořák podle ní geniálně hudebně charakterizoval jednotlivé postavy, situace, prostředí i nálady. „Nálady přírody jsou impresionisticky vykreslené a rozvinuté do krásných melodií. Hlavní osou děje je příběh lásky mezi člověkem a přírodní pohádkovou bytostí, která opouští svou rodinu i přes varování Vodníka," uvedla dramaturgyně. Tragicky končící příběh podle ní přináší spoustu otázek o lidském životě, který je omezen v čase, o lidských citech, jež jsou nestálé, o touze po absolutní pohádkové dokonalosti, kontrastu věčné přírody a jepičího života jedince. „Původně byl výklad opery přitom jasně pohádkový, teprve časem začal pitvat psychologii a erotiku," doplnila.

Dvořák pracoval na opeře Rusalka půl roku. Komponovat začal 21. dubna 1900 a třetí dějství dokončil 27. listopadu téhož roku. Premiéru Rusalky v Národním divadle uvedl šéfdirigent Karel Kovařovic ke skladatelovým šedesátinám. Do hlavních rolí byla tehdy obsazena vynikající sopranistka Růžena Maturová a jeden z největších tenoristů své doby, Karel Burian, který odřekl vystoupení na premiéře necelé dvě hodiny před začátkem představení. Buriana nahradil tenorista Bohumil Pták, který roli studoval.

V opavské verzi Rusalky se představí Tereza Kavecká, Barbora Řeřichová, Katarína Mikšíková, Juraj Nociar, Milan Vlček, Dalibor Hrda, Martin Gurbaľ, Ilona Tichá a další. Autorkou návrhů scény a kostýmů je Dana Hávová, choreografii vytvořil Jiří Pokorný.

http://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, hj