09.01.2019 11:23

Slezské divadlo Opava uvede adaptaci románu Zdeňka Jirotky Saturnin

Slezské divadlo Opava chystá inscenaci Saturnin podle slavného humoristického románu Zdeňka Jirotky. V hlavní roli svérázného sluhy se představí Martin Valouch. Premiéra se uskuteční 20. ledna. ČTK to řekla dramaturgyně divadla Alice Olmová.

Ostravský rodák Jirotka se proslavil jako spisovatel a fejetonista, autor humoristických románů, povídek, soudniček a rozhlasových hříček. Saturnin je jeho nejznámější dílo. „Humoristická kniha, která pobavila několik generací čtenářů, vypráví o tom, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, kde se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem, a co se přihodí při rodinné dovolené u dědečka," uvedla Olmová.

Knihu Jirotka napsal v roce 1942 a její děj se odehrává v období druhé světové války. Saturnin se stal mimořádně populární knihou, která v roce 2009 zvítězila v anketě České televize Kniha mého srdce.

Na motivy románu natočil v roce 1994 režisér Jiří Věrčák čtyřdílný seriál Saturnin, který byl později sestříhán do podoby celovečerního filmu. Sluhu Saturnina v něm hrál Oldřich Vízner.

V opavské divadelní adaptaci se divákům kromě Valoucha představí i Kamila Srubková, Michal Sikora, Štěpán Tuček, Kostas Zerdaloglu, Martin Táborský, Tereza Bartošová a řada dalších. Režie se ujal Jiří Seydler. Autorem scény je Dana Hávová, kostýmy jsou dílem Tomáše Kypty.

http://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, hj