08.12.2017 09:34

Slezské divadlo Opava uvede operetu z Divokého západu

Slezské divadlo v Opavě uvede v české premiéře poslední operetu maďarského skladatele Emmericha Kálmána Arizona Lady. Režie operety, která se odehrává na Divokém západě a kovbojové v ní tančí valčík, se ujal Dominik Beneš. ČTK to řekla dramaturgyně opavského souboru Jana Andělová Pletichová.

Libreto ke Kálmánově hudbě napsali Alfred Grünwald a Gustav Beer. Dílo divadlo nastudovalo v českém znění. Vycházelo přitom z překladu Jana Ondráčka, který pro potřeby divadla upravil Patrick Fridrichovský. Premiéra se uskuteční 17. prosince v 19:00.

"Příběh se odehrává v roce 1920 v Arizoně, kde má farmu dcera maďarského emigranta, Lona Farrell. Lona řeší problémy s chodem farmy a také vztahové problémy ve svém životě, především s Royem Dexterem z Colorada," uvedla Pletichová. Dodala, že skladatel v mládí miloval kovbojky a i později vyhledával tuto tematiku. Operetu Arizona Lady napsal podobným hudebním jazykem jako další své dílo Vévodkyně z Chicaga. Velká taneční čísla s jazzovým rytmem kombinoval s vídeňským valčíkem.

Kálmán dokončil asi 90 procent celého díla a nabídnul ho curyšské opeře, která jej odmítla. Také divadlo Gärtnerplatz v Mnichově operetu Arizona Lady nechtělo nastudovat. "V poválečném Německu nebyl zájem o broadwayské show. S odmítnutím se Kálmán těžce vyrovnával," řekla Pletichová. Charles Kálmán, syn slavného skladatele, se nakonec rozhodl nedokončené dílo dokončit a postarat se o jeho uvedení.

V opavském nastudování se představí Lucie Hájková, Barbora Řeřichová, Barbora Čechová, Juraj Nociar, Roman Harok, Zdeněk Kap, Rudolf Medňanský a Michael Skalický. V dalších rolích vystoupí Dalibor Hrda, Evžen Trupar, Zdenka Mervová a Kamila Srubková. Scéna je dílem Davida Janoška, kostýmy Lenky Poláškové.

www.divadlo-opava.cz

Autor článku: ČTK: dvc, hj