19.02.2018 09:22

Slezské divadlo v Opavě chystá premiéru opery Ifigénie na Tauridě

Slezské divadlo v Opavě chystá premiéru opery Christopha Glucka Ifigénie na Tauridě. Operu podle antické pověsti uvádí ve francouzském originále. Poprvé ji diváci uvidí 18. února. ČTK to dnes řekla dramaturgyně Jana Andělová Pletichová. Režie se ujal Lubor Cukr, dirigovat bude Vojtěch Spurný. Autory scény jsou Lubor Cukr a Ondřej Bartoš, autorem kostýmů je Josef Jelínek.

„Tato opera je vrcholem tvorby Christopha Willibalda Glucka a završením jeho operní reformy. Libreto k opeře vzniklo na základě Euripidovy tragédie," řekla Pletichová.
Gluck zahájil svou uměleckou dráhu jako potulný hudebník. Z jeho bohaté tvorby patří k nejznámějším Armida, Ifigénie v Aulidě a pokračování Ifigénie na Tauridě. „Opera přináší dramatický patos, psychologii osudových konfliktů a konečnou katarzi v příběhu Ifigénie a Oresta. Gluckova dramatická tendence roste od monologů do gradace velkých ensemblů. Hudba vyjadřuje dramatické napětí mezi postavami i jejich vnitřní rozervanost," uvedla Andělová Pletichová.
Příběh Euripida z řeckých dějin postrádá milostnou zápletku, je podle ní strhující především svojí tragikou. „Psychothriller plný zlých snů a zjevení, odehrávající se po rodinné tragédii a po trojské válce, sleduje hlavní postavy uzavřené ve svých myšlenkách a vnitřních příbězích. Nadčasovým tématem díla je, že vražda přináší další vraždu, pomstu a konečnou zkázu," řekla dramaturgyně.

Opera Ifigénie na Tauridě je pokračováním opery Ifigénie v Aulidě. Jde o dobu před trojskou válkou, kdy král Agamemnón obětuje bohyni Artemis svoji dceru Ifigénii. Nikdo netuší, že k oběti nedojde a že Ifigénie je bohyní přenesena do Tauridy a zde vykonává funkci kněžky bohyně Artemis. Ifigénie dostává rozkaz obětovat každého cizince vyvrženého na břeh. Prvními, koho má toto nařízení postihnout, jsou dva řečtí ztroskotanci - Ifigénin bratr Orestés a jeho přítel Pylades.

V hlavních rolích opavské inscenace vystoupí Katarína Jordová, Petra Notová, Lukáš Zeman, Václav Vallon, Zdeněk Kapl, Alexander Vovk.

http://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, hj