19.05.2017 10:30

Slezské divadlo v Opavě chystá tragikomedii Večeře současné anglické dramatičky Moiry Buffiniové

Slezské divadlo v Opavě chystá tragikomedii Večeře současné anglické dramatičky, herečky a režisérky Moiry Buffiniové. Režie inscenace se ujal Petr Štindl. Poslední činoherní premiéra této sezony se uskuteční 28. května.

„Buffiniová se během 90. let etablovala jako jeden z mladých talentů současného divadla. Pozornost vzbudily už její první hry Gabriel (1997), Král je panna (1999) nebo Loveplay (2001)," řekla dramaturgyně divadla Alžběta Matoušková. Dramatička podle ní v posledních letech pak zaujala především hrou Bez kabelky ani ránu o Margaret Thatcherové a královně Alžbětě II.
Světovou premiéru černé komedie Večeře uvedlo londýnské Národní divadlo v roce 2003. Autorka byla oceněna nominací na britskou divadelní cenu Olivier Award v kategorii nejlepší nová komedie.

„Hra představuje na známém modelu společenského setkání přátel mimořádně vypjatou situaci. V režii hostitelky Paige jsou hostům servírovány velmi neobvyklé chody slavnostní večeře, která má být oslavou úspěchu jejího manžela Larse. Nikdo netuší, jaká další překvapení pro hosty Paige s postupem večeře chystá," uvedla Matoušková a doplnila, že hra oplývá velice suchým humorem a psychologickou manipulací. "Jaký je skutečný motiv téhle večeře? A pro koho by tato večeře, která se stává zhmotněním zlého snu, mohla být tou poslední?" řekla.

S novou inscenací se po třech letech do Opavy vrací režisér Štindl, který přizval ke spolupráci scénografa Petra B. Nováka, kostýmní výtvarnici Jitku Fleislebr a skladatele Petra Hromádku. V hlavních rolích se představí Hana Vaňková, Martin Valouch, Sabina Muchová, Michal Stalmach, Tereza Bartošová, Daniel Volný a Jakub Stránský.

http://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, ktp