15.01.2018 12:24

Slezské divadlo v Opavě uvede hru Oscara Wilda Jak je důležité míti Filipa

Slezské divadlo v Opavě uvede premiéru hry podle díla Oscara Wilda Jak je důležité míti Filipa. Režie konverzační komedie se ujala Irena Žantovská. Premiéra se uskuteční 21. ledna. ČTK to dnes řekla dramaturgyně činoherního souboru Alice Olmová.

„Jedná se o komedii, která je bezesporu velmi kvalitní. Dokonce to dokázala tím, že přežila, je totiž z roku 1894, což je už více než sto let. Takže si myslím, že jak je dobrá pro taková velkoměsta, jako je Londýn, tak je určitě dobrá i pro Opavu," řekla režisérka. Tuto hru už v minulosti režírovala pro divadla v Kladně a Liberci. „Baví mě. Je to velmi zajímavá a lehká hra, která je zároveň zábavná, ale zároveň výsostně hravá a chytrá," řekla Žantovská. Inscenace podle ní odráží určitou fázi Wildova života, ve které se cítil svobodný, volný a šťastný, a mnoho těchto pocitů se přeneslo do této hry.

Wilde, mistr ironického dialogu a skandální literát viktoriánské Anglie, napsal komedii o dvou mladých přátelích v roce 1895. Údajně za tři týdny. „Jack přijíždí z venkova do Londýna, kde vystupuje pod jménem Filip. Představí se tak i své vyvolené Gvendolíně. Algernon naopak odjíždí za Jackem na venkov a vydává se za Jackova smyšleného mladšího bratra Filipa. A okouzlí Jackovu schovanku Cecílii," popsala Olmová děj.

V hlavních rolích se představí Daniel Volný, Michal Stalmach, Martin Valouch, Tereza Bartošová, Eliška Adamovská či Anna Polcrová a další. Divadlo využilo překladu Jiřího Z. Nováka. Scénu připravila Dana Hávová. Hudbu složil Tomáš Reindl.

http://www.divadlo-opava.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, kš