17.03.2004 00:00

Slovácké divadlo se vrací na obrazovky

Dvacátý březen je v divadlech celého světa slaven jako Mezinárodní den divadla pro děti a mládež. Při této příležitosti je na jevištích uváděna celá řada projektů pro děti. Slovácké divadlo v Uherském Hradišti v den oslav tradičně sahá po svém pohádkovém titulu. Nejinak tomu bude i letos. „Děti jsou ti nejupřímnější diváci. Podle jejich reakcí herci na jevišti zaručeně poznají, jak jsou úspěšní,“ říká ředitel Slováckého divadla Igor Stránský a dodává: „Mimo to se z dětských diváků, pokud si divadlo oblíbí, stávají pravidelní návštěvníci i poté, co opustí školní škamna a to je velmi důležité.“ Na sobotní dopoledne tak zařadilo Slovácké divadlo na svůj program svoji nejnovější pohádku Červené střevíčky Hanse Christiana Andersena právě v režii Igora Stránského. Děti se v ní potkají s chamtivým kejklířem Snoggem, který chce pomocí kouzelného knoflíku ovládnout každého, kdo si obuje červené střevíčky. Samozřejmě, že láska a vzájemná solidarita nad chamtivostí zvítězí. A právě o ní se zmiňuje i brazilský divadelních August Boal v letošním poselství ke světovému dni divadla. „Den divadla pro děti a mládež je mimořádná událost. Udělejme jej dnem, který by nám připomněl, že nikdy nepřestaneme dělat divadlo, protože právě hraním her se učíme, jak hrát život – solidaritou na divadle se solidaritě učíme.“ Představení pohádkového příběhu Červené střevíčky začne v sobotu 27. března v 10.00 hodin.

Svou cestu k dětem však divadlo neprezentuje jenom uváděním pohádkových představení, ale už potřetí se rozhodlo zapojit se do pořádání sbírkové akce Pomozte dětem!. Výtěžek akce je určen pro handicapované a znevýhodněné děti. „Nechceme být jenom institucí, která našim divákům nabízí představení a prezentuje tím tak svou práci. O našem repertoáru se ví dostatečně. Poslání divadla je ale i v působení na společnost. Proto jsme se rozhodli pro konání sbírky. Chceme být pevným kulturním a společenským pilířem v kraji,“ říká mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník. Proč padla volba právě na akci Pomozte dětem? „Rozhodla průhlednost, jakou akci zaštiťuje Česká televize spolu s pořádající Nadací rozvoje občanské společnosti. Všechny vybrané prostředky jsou pod přísnou kontrolou a to byl hlavní důvod, proč jsme vsadili zrovna na Pomozte dětem!. Divákům, kteří přispějí tak můžeme dát jasnou záruku, že jejich peníze skutečně doputují k těm potřebným,“ vysvětluje Kubáník, který přede dvěma lety zasedl v komisi, jež vybrané prostředky rozdělovala jednotlivým projektům.

Česká televize se zároveň rozhodla, že práce Slováckého divadla by se měla prezentovat i na obrazovce. Výsledkem úvah je účast v přímém přenosu České televize, kde nejenom že bude předána vybraná částka od diváků Slováckého divadla, ale herci uherskohradišťského souboru vystoupí i jako účinkující ve velkém galavečeru. V pořadu České televize se představí stejně jako předloni Rychlé šípy. Stávají se tak pravidelnými účinkujícími stejně jako například Ivan Hlas či Anna K. Jména dalších umělců však Česká televize sdělí až na tiskové konferenci, která je naplánována na začátek dubna. Přímý přenos velkého galavečera, kterým celá sbírková akce vyvrcholí, začne 12. dubna 2004 na ČT1 ve 21.00 hodin.

Více o Slováckém divadle na http://sd.uh.cz

dramaturgie@sd.uh.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti