28.03.2017 14:23

Slovácké divadlo uvede Hrubínův Špalíček veršů a pohádek

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti připravuje premiéru pohádkové inscenace Špalíček veršů a pohádek od Františka Hrubína. S herci ji nastudovala režisérka Zoja Mikotová, která na uherskohradišťské scéně pracuje počtvrté. Režírovala zde úspěšné inscenace Deník Anne Frankové, Oskar a růžová paní a pohádkový příběh Pinocchio. Z knihy Špalíček veršů a pohádek si pro inscenaci vybrala původní Hrubínovo dílo O Květušce a její zahrádce.

Špalíček veršů a pohádek si do divadelní podoby připravila sama. „Jedná se o mou dramatizaci původního textu. Čerpala jsem z pokladnice Hrubínových veršů, ze sbírky, která byla vydána poprvé už v roce 1957. Ze Špalíčku jsem jako základ vybrala pohádku o Květušce a její zahrádce. Dodala jsem ještě do názvu babici Zimici, abych více zdůraznila to, že pohádka zobrazuje boj dobra se zlem," řekla dnes ČTK Mikotová.

Pohádka je podle ní určena pro děti již od tří let. „Ale měly by být připraveny na to, že se jedná o trochu strašidelnou pohádku, ve které však nakonec vše dobře dopadne. Herci na jevišti provozují i živou hudbu, takže v ní nebude jen co vidět, ale i slyšet. Tím pádem je i věková hranice otevřená a já věřím, že si v naší pohádce každý najde to své," dodala.

Babici Zimici hraje Josef Kubáník. „Zoju Mikotovou osobně považuji za královnu inscenací pro děti, takže se mají všichni nač těšit. Málokdo tak dobře rozumí dětské duši, jako paní režisérka," uvedl. Kromě něj se diváci mohou těšit na Barboru Nesvadbovou jako Květušku a dále pak na Petra Čagánka, Moniku Horkou, Pavla Hromádku, Pavla Majkuse, Kamila Pulce a Martina Vrtáčka.

Premiéra se uskuteční v neděli 2. dubna v 15:00. Repríza je na programu v sobotu 13. května od 16:00.

http://www.slovackedivadlo.cz/