08.06.2017 08:56

Slovácké divadlo uvede premiéru Čechovovy prvotiny Platonov

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti uvede v sobotu premiéru Čechovovy prvotiny Platonov. Režisér Břetislav Rychlík dal inscenaci podtitul Ztratil Hospodin trpělivost?, sdělil ČTK mluvčí divadla Josef Kubáník. V inscenaci se představí téměř celý herecký soubor v čele s představitelem ústřední postavy Tomášem Šulajem.

"Text známý pod názvy Bez názvu, Bez titulního listu, Darebák Platonov či Bezotcovština napsal Čechov jako sedmnáctiletý a za jeho života nebyl nikdy hrán. Milovníci Čechova v něm ale nacházejí základy témat a vztahů všech pozdějších autorových slavných dramat," uvedla dramaturgyně Iva Šulajová.

Titulním hrdinou je syn zkrachovalého otce, vesnický učitel Michail Platonov, samozvaný filozof a sžíravý kritik urážející druhé z vlastní nešťastnosti. "Kromě roviny zkrachovalé rodiny je důležité i téma neschopnosti a nemožnosti posunout se v životě dál, chovat se jako lidé a žít život," uvedl Rychlík.

"Léta jsem toužil tuto hru dělat. Není moc souborů v České republice, kde na sebe herci slyší a které by Platonova zahrály," uvedl režisér, jenž s herci slovácké scény před třemi lety nastudoval inscenaci Cena facky aneb Gottwaldovy boty.

"Pokud všechno dopadne tak, jak si přejeme, mohli bychom ve Slováckém divadle mít další silnou inscenaci, která nevypovídá jen o nás, ale i době, ve které žijeme, ačkoli Čechov hru napsal před více než sto lety," řekl Šulaj. Postavu Anny Petrovny Vojnicevové ztvární Tereza Novotná.

Slovácké divadlo

Autor článku: ČTK: jmk, dr