05.10.2021 17:11

Slovácké divadlo uvede premiéru muzikálu Jesus Christ Superstar

Slovácké divadlo uvede v sobotu 9. října premiéru slavného muzikálu Jesus Christ Superstar. Uherskohradišťský soubor nastudoval příběh posledních dnů Ježíše Krista v režii Doda Gombára, který do hlavních rolí obsadil držitele muzikálové Thálie Tomáše Šulaje, Tomáše Davida, Kristýnu Daňhelovou. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

„Není moc dramaticko-literárních děl, které, když zazní, v člověku zarezonují a on se zachvěje. Jesus Christ Superstar mezi ně patří. Když použiju horolezeckou terminologii, pouštíme se do divadelní osmitisícovky," řekl na začátku zkoušení uherskohradišťské inscenace Gombár.

V její přípravě nachází i souvislosti se současnou situací. „Jistoty a pevné body jsou ohrožené. Dnes si stoupnete v sedm hodin na jeviště a děláte, co milujete, a není jisté, že tam budete moct být i zítra. Do podobné doby spadá i příchod anarchisty Ježíše a jeho party do Jeruzaléma. Je to sice 2000 let rozdílu, přesto podobná situace," uvedl režisér.

Roli Jidáše řadí Šulaj mezi nejtěžší úkoly své kariéry. „Patří mezi nejnáročnější nejenom rozsahem, ale i tím, že jde poprvé o celozpívanou roli, není v ní žádná činoherní složka, takže je to pro mě v tomto směru úplně nová zkušenost," uvedl Šulaj. Spolu s jevištním partnerem, představitelem Ježíše Tomášem Davidem, se na premiéru těší. Ta energie už konečně musí někde vytrysknout, shodli se herci.

I když Slovácké divadlo ambiciózní muzikálové produkce uvádí pravidelně, Jesus Christ Superstar je jeho nejnáročnějším projektem v historii. „Jesus Christ Superstar je naší zatím asi nejvyšší metou, co se týče hudebního divadla. Pěvecky náročnější muzikál, vlastně operu, i když rockovou, jsme ve Slováckém divadle zatím neměli, a myslím, že se tato laťka možná už bude těžko překonávat," uvedla dramaturgyně novinky Iva Šulajová.

Sobotní večerní premiéra i nejbližší reprízy muzikálu jsou vyprodány. Divadelníci už uvolnili do prodeje i vstupenky na listopadová představení. Zájem je podle Kubáníka obrovský, z celkových více než 2500 vstupenek je volná poslední stovka.

Muzikál Jesus Christ Superstar vznikl v roce 1969. Po divadelním uvedení byl i zfilmován. V ČR se muzikál na divadelních prknech objevil v roce 1994. V dnes už legendárním představení hrál Kamil Střihavka Ježíše, Dan Bárta Jidáše a Bára Basiková Marii Magdalenu. „Rád bych kolegům ze Slováckého divadla popřál, ať žijí tou skvělou ‚hipísáckou' aurou, kterou Jesus Christ Superstar má," uvedl Bárta. Muzikál navštívilo v divadle Spirála na pražském Výstavišti během 1288 repríz přes 850.000 diváků.

https://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: chv, hj

Slovácké divadlo uvede premiéru muzikálu Jesus Christ Superstar

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.