05.10.2021 17:11

Slovácké divadlo uvede premiéru muzikálu Jesus Christ Superstar

Slovácké divadlo uvede v sobotu 9. října premiéru slavného muzikálu Jesus Christ Superstar. Uherskohradišťský soubor nastudoval příběh posledních dnů Ježíše Krista v režii Doda Gombára, který do hlavních rolí obsadil držitele muzikálové Thálie Tomáše Šulaje, Tomáše Davida, Kristýnu Daňhelovou. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

„Není moc dramaticko-literárních děl, které, když zazní, v člověku zarezonují a on se zachvěje. Jesus Christ Superstar mezi ně patří. Když použiju horolezeckou terminologii, pouštíme se do divadelní osmitisícovky," řekl na začátku zkoušení uherskohradišťské inscenace Gombár.

V její přípravě nachází i souvislosti se současnou situací. „Jistoty a pevné body jsou ohrožené. Dnes si stoupnete v sedm hodin na jeviště a děláte, co milujete, a není jisté, že tam budete moct být i zítra. Do podobné doby spadá i příchod anarchisty Ježíše a jeho party do Jeruzaléma. Je to sice 2000 let rozdílu, přesto podobná situace," uvedl režisér.

Roli Jidáše řadí Šulaj mezi nejtěžší úkoly své kariéry. „Patří mezi nejnáročnější nejenom rozsahem, ale i tím, že jde poprvé o celozpívanou roli, není v ní žádná činoherní složka, takže je to pro mě v tomto směru úplně nová zkušenost," uvedl Šulaj. Spolu s jevištním partnerem, představitelem Ježíše Tomášem Davidem, se na premiéru těší. Ta energie už konečně musí někde vytrysknout, shodli se herci.

I když Slovácké divadlo ambiciózní muzikálové produkce uvádí pravidelně, Jesus Christ Superstar je jeho nejnáročnějším projektem v historii. „Jesus Christ Superstar je naší zatím asi nejvyšší metou, co se týče hudebního divadla. Pěvecky náročnější muzikál, vlastně operu, i když rockovou, jsme ve Slováckém divadle zatím neměli, a myslím, že se tato laťka možná už bude těžko překonávat," uvedla dramaturgyně novinky Iva Šulajová.

Sobotní večerní premiéra i nejbližší reprízy muzikálu jsou vyprodány. Divadelníci už uvolnili do prodeje i vstupenky na listopadová představení. Zájem je podle Kubáníka obrovský, z celkových více než 2500 vstupenek je volná poslední stovka.

Muzikál Jesus Christ Superstar vznikl v roce 1969. Po divadelním uvedení byl i zfilmován. V ČR se muzikál na divadelních prknech objevil v roce 1994. V dnes už legendárním představení hrál Kamil Střihavka Ježíše, Dan Bárta Jidáše a Bára Basiková Marii Magdalenu. „Rád bych kolegům ze Slováckého divadla popřál, ať žijí tou skvělou ‚hipísáckou' aurou, kterou Jesus Christ Superstar má," uvedl Bárta. Muzikál navštívilo v divadle Spirála na pražském Výstavišti během 1288 repríz přes 850.000 diváků.

https://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: chv, hj