04.01.2017 13:07

Slovácké divadlo uvede premiéru slavné inscenace Marvinův pokoj

Slovácké divadlo připravuje premiéru inscenace Marvinův pokoj, kterou proslavil film z roku 1996 s Meryl Streepovou, Diane Keatonovou, Robertem De Nirem a Leonardem DiCapriem. S herci ji nastudoval režisér a ředitel divadla Michal Zetel. Premiéra se uskuteční v sobotu 7. ledna v 19:00.

Marvinův pokoj vypráví o dvou sestrách, Lee a Bessie, které po dvaceti letech odloučení opět sblíží Bessiina nemoc, jejíž léčení vyžaduje transplantaci kostní dřeně od příbuzného. Příběh o životě a umírání psal Scott McPherson v době, kdy sám umíral. V New Yorku hra získala cenu Drama Desk Award za nejlepší hru roku 1992. Film vznikl o čtyři roky později.
Představitelkám hlavních rolí vynesl nominace na Oscara i Zlatý Globus. Zetel se však filmem inspirovat nenechal, podle svých slov slavný snímek snad ani celý neviděl. "Vím, že existuje. Určitě jsem viděl nějaké scény, nějaké kousky, ale že bych ho viděl v posledních třech letech a pamatoval si ho, to určitě ne," řekl dnes Zetel ČTK.

Inscenace má podle něj sociální rozměr a rozebírá mezigenerační i sourozenecké vztahy. "Nejdůležitější ale je, sám sobě si říct, jak ty věci jsou. Člověk si utváří určité modely - ano, mám rodiče, ano, mám sourozence. To ale nestačí. Je potřeba se těm lidem nějakým způsobem věnovat. To, že si na ně vzpomenete, ti lidé nemusí vědět," uvedl Zetel.
Udržování rodinných vztahů podle něj vyžaduje úsilí a práci. "Nelze je nechat jen tak plynout," dodal režisér. Hlavní role svěřil Jaroslavě Tihelkové a hostující Daně Růžičkové. Pro Tihelkovou je Bessie žena, která má pečovatelské sklony, ale možná se bojí žít svůj vlastní život. "Tahle role je pro mě velká výzva. Má v sobě komediálnost i takovou tu niternost," řekla ČTK Tihelková.

V dalších rolích se představí David Macháček, Monika Horká, David Vaculík, Martin Hudec a Petra Staňková. Marvinův pokoj je letošní první premiérou Slováckého divadla. Na konci ledna na ni naváže další inscenace proslavená filmem, a to Králova řeč v režii bývalého ředitele divadla Igora Stránského.

http://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: jav, hj