02.03.2017 09:59

Slovácké divadlo uvede premiéru Šrámkovy hry Měsíc nad řekou

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti připravuje premiéru inscenace hry Fráni Šrámka Měsíc nad řekou. Režíruje ji Anna Petrželková. Divadlo ji uvede v sobotu podruhé ve své historii, ale po mnohaleté odmlce. V roce 1963 ji s herci nastudoval František Čech. Premiéra se koná v sobotu v 19:00.

Děj se točí kolem blížícího se abiturientského srazu gymnázia, který s obavami očekává rodina Hlubinova. Někdejší premiant třídy Jan Hlubina se nestal ani spisovatelem ani ničím "vyšším" a svůj život tráví v papírnickém krámku své ženy, v rodinném hnízdě na malém českém městečku. Obě osudové ženy jeho života - manželka a dcera Slávka - chtějí tatínka uchránit střetu s nenaplněnými iluzemi mládí. Sama Slávka je však v průběhu děje lapena do nástrah mladistvého vzplanutí, a posléze i zralé životní rezignace. „Víme, jaké to umí být strašné a deprimující vracet se na tyto gymnaziální srazy, kde se člověk porovnává s ostatními. Porovnává i to, kam to v životě dotáhl. Je to zvláštní bilancující situace, kdy člověk přemýšlí, jestli dostál svým snům z mládí, a to tematizujeme touto inscenací. Hořkost toho, jestli je dobré se těch snů vzdát na úkor toho, že člověk zmoudří, anebo je to vlastně výhra a klid stáří, ten odstup, dodává životu hodnověrnost," řekla ČTK Petrželková.

Šrámkova hra bývá jazykovou malebností řazena do impresionistického stylu, přesto má až komediální ráz se skvělým dialogickým spádem a klade těžko zodpověditelné, nadčasové existenciální otázky: Lže nám mládí svými čarovnými slovíčky, nebo je právě tato doba tou jedinou pravdivou v našem životě?
Petrželková roli Jana Hlubiny svěřila Tomáši Šulajovi, pro kterého je to vůbec první role ve Šrámkem napsané inscenaci. „Pro mě je poselstvím hry to, že bychom se neměli obviňovat za to, jestli jsme něco udělali špatně někdy v minulosti nebo jestli jsme si splnili či nesplnili nějaké sny. Myslím, že bychom měli žít přítomným okamžikem tak, jak život přichází, a být s tím spokojení a smíření," uvedl Šulaj.
Slávku Hlubinovou hraje Petra „Je to mladá ztřeštěná holka plná nápadů, kterou baví život. Má bezstarostné mládí, které prožívá se svým otcem, nebo aspoň si to myslí, že ho prožívá s ním. Během hry ale zjistí, že otec to tak nemá, že v sobě nemá nějaký zářící koutek, pro který ona žila. Ztrácí ho taky a rozhoduje se špatně - pro muže, kterého ani nemiluje, jen aby se pomstila otci," dodala Staňková.
V dalších rolích se představí Jiří Hejcman, Zdeněk Trčálek, Irena Vacková, Tereza Hrabalová, Martin Hudec či David Macháček.

http://www.slovackedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: jav, hj