16.06.2017 09:55

Sluha dvou pánů je poslední premiérou končící sezony v Divadle J. K. Tyla

Sluha dvou pánů, slavná Goldoniho komedie, bude poslední premiérou končící sezony v plzeňském Divadle J. K. Tyla. Na Novou scénu, tedy do Nového divadla, vstoupí 24. června. Režisérka Natália Deáková zasadila děj do mafiánského prostředí baru v Miláně 80. let, řekla ČTK mluvčí divadla Michaela Svobodová.

„Postavy jsou v jistém smyslu archetypy - tedy postavy věčné, postavy, které tady byly, jsou a budou. Jsou to lidé, které potkáváme v práci, na ulici, v hospodě," uvedla Deáková. Hybatelem děje je vykutálený sluha Truffaldino, který přesvědčí sám sebe, že je schopný sloužit dvěma pánům současně. Bude hereckou příležitostí pro nového člena souboru Jaroslava Matějku. „Během zkoušení vzniklo perfektní komediálně improvizační duo Matějka - Antonín Procházka (jako Pantalone)," uvedla režisérka.

Hlavním tématem plzeňské inscenace jsou peníze, profit a kšeftaření. „Profit nemusí být jen finanční. Je to něco za něco, tedy dceru za věno, službu za službu, zkrátka takové to klasické 'nic ti nedám zadarmo'," uvedla Deáková. Kšeftaření podle ní souvisí hlavně s dobou 80. let, do kterých je inscenace umístěná, do doby velkých mafiánů a malých lstivých podvodníčků. Silným motivem je také láska. Ve hře vystupují tři páry, které k sobě nakonec najdou cestu. „A přes všechny lsti a podvody je důležité poselství, že láska všechno překoná," řekla režisérka.

Dobovému zasazení odpovídají i kostýmy Jany Smetanové. „Postavy jsou lstiví podvodníčci, malí lidé, kteří si hrají na velké. Navíc komedie dell'arte je ze své podstaty barevná, výrazně maskovaná. Z toho vychází i hravé a vtipné kostýmy," uvedla Deáková. Scéna Lukáše Kuchinky navozuje atmosféru baru v rušném italském městě, podlaha jeviště je spuštěna níže tak, aby diváci měli s herci kontakt z očí do očí. Výrazným prvkem inscenace bude hudba, jejímž autorem je Jakub Kudláč. „Děláme si legraci z hitů 80. let, které zazní v podání skvělé mafiánské kapely ve složení Marek Mikulášek a Petr Kotora," řekla.

Pantaloneho dceru Clarice ztvární Klára Krejsová, Doktora Lombardiho Josef Nechutný, jeho syna Silvia Ondřej Vacke. Role Beatrice se ujme Andrea Mohylová, Florindem bude Pavel Neškudla. Komediální pár s Truffaldinem tvoří Štěpánka Křesťanová jako komorná Smeraldina, hostinského Brighellu hraje Jan Maléř.

https://www.djkt.eu/

Autor článku: Václav Prokš, kš