17.04.2018 11:22

Sněz tu žábu 2018: Meunierova Kredenc a destrukce hodnot i David Prachař

Pražské Studio ALTA ožije od 10. do 13. května 2018 současným francouzským divadlem. V rámci čtvrtého ročníku festivalu Sněz tu žábu se divákům představí významný francouzský režisér Pierre Meunier s unikátní inscenací Kredenc naživo (Buffet à vif) či David Prachař, který pro festival jako režisér i herec připravuje scénickou skicu současné hry francouzské autorky Laureline Le Bris-Cep, vnučky spisovatele Jana Čepa.

Hlavním cílem festivalu Sněz tu žábu vždycky bylo sbližování české a francouzské kultury a podpora spolupráce českých a francouzských umělců,“ přiblížila ředitelka festivalu Natálie Preslová. „To se nám postupně daří, během čtyř let existence festivalu pozorujeme zvýšený zájem českých divadel o uvádění současné francouzské dramatiky představované na festivalu i o spolupráci s umělci a autory, se kterými je možné se na festivalu setkat,“ vyzdvihla.

Hlavním hostem letošního ročníku je renomovaný režisér Pierre Meunier. Ten do Prahy přiveze svou oceňovanou inscenaci Kredenc naživo, která vznikla pro IN program prestižního avignonského festivalu v koprodukci s pařížským divadlem Théâtre de la Bastille. „Inscenace prostřednictvím destrukce materiálních věcí vypráví o destrukci lidských hodnot, historie a tradic,“ popsala Preslová.

A je tohle divadlo? Ano, je! Představení tak definitivní a šílené jako jiné masakry končilo tichem a zůstalo dlouho v paměti. Co všechno se může skrývat v jedné staré kredenci,“ napsal o inscenaci deník Le Monde.

Dalším z výjimečných lákadel Sněz tu žábu 2018 je scénická skica poprvé přeložené francouzské hry Všichni živí, kterou bude režírovat David Prachař. Ten zároveň ztvární hlavní roli osamělého muže probírajícího v jen občas přerušovaném intimním monologu životní témata, o nichž se ne vždy hovoří nahlas. Autorkou textu je Laureline Le Bris-Cep, která má jako vnučka spisovatele Jana Čepa velmi blízký vztah k České republice a Praze.

Na festivalu budou ve formě scénických skic uvedeny ještě další čtyři vybrané a poprvé přeložené francouzské hry pod vedením českých režisérů (Kasha Jandáčková, Ewa Zembok, Linda Dušková, Adam Skala), další zajímaví francouzští autoři budou představeni ve dvou blocích tzv. „jednohubek“.

V rámci „degustačního“ programu vystoupí například francouzský konceptuální umělec Joe Cave se zvukovou instalací, koncertem a DJ sety, proběhne workshop pro divadelní profesionály či otevřená diskuze na téma Textoterapie s pozvanými francouzskými a českými autory.

Všechna představení i akce v rámci festivalu jsou s českými či francouzskými titulky nebo simultánně tlumočené a jsou tak přístupné v obou jazycích.

www.sneztuzabu.cz | www.facebook.com/sneztuzabu

Autor článku: Ondřej Roubínek

Sněz tu žábu 2018: Meunierova Kredenc a destrukce hodnot i David Prachař

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.