25.04.2017 11:21

Sněz tu žábu – festival francouzského divadla ve Studiu Alta

V holešovickém Studiu ALTA se poslední víkend v květnu uskuteční již 3. ročník festivalu Sněz tu žábu, který českému publiku nabízí ukázky těch nejzajímavějších aktuálních tendencí francouzského divadla a dramatiky.

Během čtyř dnů se v různých formátech představí mimo jiné doposud nepřeložené texty současné francouzské dramatické tvorby, experimentální krátké filmy i současná témata francouzské dramatiky. Organizátoři festivalu kladou důraz na spolupráci českých a francouzských autorů a tvůrců, veškeré akce jsou tlumočeny do češtiny či francouzštiny a Sněz tu žábu se tak stává unikátním festivalem, který uměleckým způsobem propojuje divadelní tendence obou zemí.

Hlavním hostem festivalu je francouzský soubor Le cabinet de curiosités, který přiveze inscenaci Projekt Nuda (Le projet Ennui) s výmluvným podtitulem „Unudíme vás k smrti“. Nové francouzské texty budou představeny skrze pět scénických skic. Diváci tak budou mít možnost během čtyřdenního festivalu navštívit celkem pět premiér i derniér zároveň. Nabídku inscenovat tyto texty přijali režiséři Filip Nuckolls, Ewa Zembok (Divadlo X10), Tereza Říhová (Divadlo Letí), Petr Hašek a Jan Holec.

Nedílnou součástí programu festivalu je linie nazvaná DEGUSTACE, která je zaměřená na divadelní projekty s přesahem do jiných druhů umění. Její letošní program spojuje téma "Nedorozumění", které se nejvíce odráží v novém projektu Korespondence. Jeho princip spočívá ve snaze o intuitivní porozumění cizího jazyka a jeho převedení na scénu v podobě performance.

Organizátoři festivalu zvou diváky také na nedělní diskusi spojenou s brunchem v kavárně Studia Alta. Vstup na celý doprovodný program festivalu je zdarma.

www.sneztuzabu.cz

Autor článku: Eva Orcígrová