29.02.2016 15:15

Soubor kladenského divadla bude mít až dvojnásobek členů

Soubor kladenského divadla by se v příští sezoně měl rozšířit až na zhruba 20 členů, nyní jich má 10. Divadlo uvede osm premiér, všechny už v opravené budově, kde začne soubor zkoušet v nejbližších dnech. ČTK to řekl umělecký šéf divadla Jaroslav Slánský.

Ještě v této sezoně soubor připravuje komedii Tlusté prase od amerického dramatika Neila LaButeho, uvede ji v dubnu. Diváky by měla oslovit nejen humorem, ale i výkony mladých herců. Do konce současné sezony se do opravené budovy přenesou inscenace, které soubor dosud uváděl v Divadle Lampion.

Umělecký šéf chce omezit množství hostujících umělců. "Stále věřím ve velké souborové divadlo. Zároveň vyšší počet hostů omezuje manévrovací prostor provozu divadla jak v nasazování jednotlivých představení, tak je to i finančně náročné," uvedl Slánský. Do souboru přichází student DAMU Tomáš Hron, Michal Maléř z libereckého divadla F.X.Šaldy, Jana Zenáhlíková, která účinkovala v řadě muzikálů, vrací se zpět Jan Krafka. "A jsem velmi rád, že po delší pauze bude s divadlem opět spolupracovat Zuzana Mixová, která byla po dlouhá léta neodmyslitelnou součástí kladenské scény. Další jména zveřejním v krátké době," doplnil Slánský.

Novou sezonu zahájí 10. září premiéra inscenace Donaha!. Bude v ní hrát celý soubor i několik hostů. "Obsazení ještě neprozradím. Teď s režisérem Ondřejem Brouskem obsazení upravujeme, pak se ho samozřejmě první dozví umělecký soubor, poté i veřejnost," uvedl Slánský. Někteří herci se podle něj na konci aktuální sezony chystají divadlo opustit, zatím ale nikdo výpověď za dobu, co divadlo vede Slánský, nepodal.
V příští sezoně se diváci mohou těšit také například na Nadaného žáka Stephena Kinga, dále hry Perfect days, Umřít smíchy nebo Poručíka z Inishmoru. Nadaný žák bude zároveň první premiérou na malé scéně divadla.

Uměleckého šéfa zatím na jevišti diváci hrát neuvidí, chtěl by se nyní věnovat své funkci na 100 procent. "Nicméně když nastane situace, že budu muset zaskočit nebo odehrát nějakou menší roli, tak jsem k dispozici. Až budu vědět, že si můžu dovolit déle zkoušet, rád se budu na jeviště stavět pravidelně," dodal Slánský.

Kromě opravené budovy za zhruba 160 milionů korun a kvalitního repertoáru čeká podle Slánského na příznivce kladenského divadla mnoho akcí. Obnovena bude také možnost zakoupení předplatného, to by mělo být finančně výhodné oproti zakoupení lístků na jednotlivá představení. V plánu jsou například divadelní ples, Malé kladenské Dionýsie a využití divadelní kavárny včetně jejího jeviště.

www.divadlokladno.cz 

Autor článku: ČTK: sbe, hj

Soubor kladenského divadla bude mít až dvojnásobek členů