25.10.2006 00:00

Soubor Teatr Novogo Fronta se vrátil do Prahy

Cesta souboru Teatr Novogo Fronta po Spojených státech amerických odstartovala na počátku září prezentací nejnovější inscenace Dybbuk (sólové představení Iriny E. Andreevy inspirované židovskou legendou) na mezinárodním festivalu současného umění Live Arts & Philly Fringe ve Philadelphii.

„Dybbuk, fantastické sólové představení Teatr Novogo Fronta, vypráví celou řadu příběhů za použití minima rekvizit. Andreeva je mistrem zdrženlivosti a ve svých čistých, přesně vypočtených pohybech staví napětí, které nikdy nepoleví.“ (Howard Shapiro, The Philadelphia Inquirer)

Po skončení philadelphského festivalu, kde soubor pro velký úspěch přidával dvě představení, následovala série intenzivních dvoutýdenních workshopů nazvaná Underground rivers určená profesionálním divadelníkům.

V prvním říjnovém týdnu se soubor přesunul do New Yorku, kde mimo jiné odehrál pouliční performance Ö Kosmokis. Představil newyorskému publiku principy své pouliční tvorby na úryvcích ze společensky angažované inscenace Phantomysteria v kombinaci s krátkými výstupy z proběhlých workshopů.

Vedle předem plánovaných aktivit byl soubor TNF postupně pozván na pět prestižních amerických universit k prezentaci vlastní tvorby.

Své první zaoceánské turné zakončil Teatr Novogo Fronta definitivně ve Washingtonu DC dalším uvedením inscenace Dybbuk v nově otevřeném Atlas Performing Arts Centre a následným mistrovským workshopem realizovaným ve spolupráci s Capital Fringe.

„Irina Andreeva působí v inscenaci Dybbuk jako nadpřirozené zjevení… výbušná… duše s nadšením vstupující do jiného těla.“ (Nelson Pressley, The Washington Post.)

Profil 2006, tedy pražská přehlídka tvorby souboru Teatr Novogo Fronta a spřízněných zahraničních hostů TNF, začne 16. listopadu na domovské scéně souboru - ve Švandově divadle na Smíchově. Kromě zmiňovaného Dybbuka budou mít diváci možnost vidět také inscenaci Hamlet or Not to Be, či počátkem prosince kultovní Dias de Las Noches, která v roce 2004 získala cenu The Scotsman Fringe First na největším mezinárodním Fringe festivalu v Edinburghu.

Americké turné TNF bylo podpořeno Ministerstvem kultury České republiky, Českým velvyslanectvím ve Washingtonu DC a Českým centrem NY.

Zdroj: liza@hep.cz

Autor článku: Informace z divadel