24.01.2022 10:59

Soubory Jihočeského divadla na první čtvrtletí připravují velký projekt a několik nových inscenací

Soubory Jihočeského divadla na první čtvrtletí připravují velký projekt a několik nových inscenací. Do třetice všeho dobrého připravilo Jihočeské divadlo přehlídku toho nejlepšího ze své produkce. Jižní spojka 2022 nabídne na pražských scénách celou plejádu inscenací napříč všemi žánry. Zahájena bude 1. března souborem baletu JD, který uvede „taneční dramatizaci" kultovního románu Mechanický pomeranč. Přehlídku ukončí velkolepé podobenství o lidské duši – operní drama Mefistofeles. Soubor opery JD pod taktovkou Maria de Rose a v režii uměleckého šéfa souboru Tomáše O. Pilaře se poprvé představí na jevišti Státní opery Praha.

Opera v mezičase plánovala ještě jednu premiéru, tentokrát v lehkonohém žánru. Slečnu vdovu prvorepublikového skladatele Jána Móryho a v úpravě filmové hvězdy Oldřicha Nového, která měla být uvedena tento pátek 28. ledna 2022 na jevišti historické budovy JD. Bohužel z důvodu nemoci v operní souboru je premiéra odložena. Režisér a zároveň sólista opery JD Jakub Hliněnský připravil nejen pro premiérové návštěvníky originální pozornost. Hlavní postavu miss Fleurrete budou diváci vnímat hned třemi smysly, kromě sluchu a zraku také čichem. Diváci ucítí parfém, který v roce 1938 používala Adina Mandlová, a který divadlo reinterpretovalo ve vůni Fleurrete. Třicátá léta v parfumářství patřila komponování květinových esencí s nově objevenými molekulami, jimiž proslul i nejslavnější parfém všech dob, Chanel N°5. Parfém si budou moci diváci zakoupit během každého představení.

Režisérka a bývala umělecká šéfka činohry Jana Kališová se vrací do "svého" divadla se ságou rodu silných žen. Pro svůj návrat zvolila čtenářsky oblíbený román Lenky Hoňákové-Civade Marie a Magdaleny v dramatizaci Davida Košťáka. Osudy čtyř generací žen, které se potýkají s historickými zvraty 20. století jsou nejen velkou příležitostí pro dámskou část souboru, ale mají šanci zaujmout i různé generace diváků. Jana Kališová je rovněž režisérkou inscenace Pod sněhem. Od premiéry v roce 2019 na Studiové scéně Na Půdě se těší značnému diváckému zájmu. Česká televize zaznamená toto představení v průběhu jara a diváci ČT jej uvidí na obrazovkách na podzim 2022.

Od 1. ledna 2022 má operní soubor JD nového šéfdirigenta. Stal se jím David Švec, absolvent českobudějovické konzervatoře působící řadu let mimo jiné v Národním divadle v Brně, v pražském Národním divadle i v opeře Slovinského národního divadla v Lublani. Jeho prvním počinem v Jihočeském divadle bude v dubnu 2022 Verdiho Requiem a v srpnu na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově scénické provedení Händelova oratoria Mesiáš.

www.jihoceskedivadlo.cz

Autor článku: Eva Marečková, foto z inscenace: Mechanický pomeranč