25.09.2007 00:00

Soubory Národního divadla Brno patrně dále povedou Dvořákovi lidé

Brno 25. září (ČTK) - Jednotlivé soubory Národního divadla v Brně s největší pravděpodobností trvale umělecky povedou lidé, které si přivedl nový ředitel Daniel Dvořák a dosud byli vedením pouze pověřeni. Výběrové komise po svém zasedání doporučily svěřit činohru Zdeňkovi Plachému, operu Tomáši Hanusovi a balet Lence Dřímalové. O využití víceúčelové budovy Reduty se bude starat dosavadní činoherní dramaturg Petr Štědroň. ČTK to potvrdila Šárka Motalová z divadla.

Konečné slovo při jmenování čtyř vedoucích bude mít Rada Národního divadla, její souhlas by však měl být jen formalitou. Rada se schází jednou za měsíc, naposledy jednala 19. září, příští zasedání se patrně uskuteční v říjnu. Plachý a Dřímalová dnes neměli protikandidáty, šéfy opery a Reduty komise vybíraly ze dvou přihlášených. Jména poražených divadlo nezveřejnilo.

Dvořák, scénograf a bývalý ředitel pražského Národního divadla, přišel do Brna s úkolem změnit koncepci a směřování scény, jež se dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz a za vedení jeho předchůdce Zdeňka Prokeše prý nedokázala dobře prodat vlastní kvality. Od začátku uváděl, že posty vedoucích souborů chce obsadit svými spolupracovníky. Zatím Dvořák oficiálně nezveřejnil konkrétní změny, které připravuje.

Nová umělecká vedoucí baletu Dřímalová vystudovala pražskou HAMU. Je autorkou řady choreografií pro baletní, muzikálová, operní i činoherní představení. Spolupracovala s Národním divadlem v Praze nebo Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě, vytvořila i řadu nezávislých projektů. Vyučovala na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

Hanus je dirigentem, učil se na brněnské JAMU u Jiřího Bělohlávka. Pravidelně spolupracoval s předními orchestry včetně České filharmonie, představil se i v zámoří nebo ve Švédsku a Finsku. Podílel se i na mnoha operních představeních, například na Smetanově Čertově stěně v Národním divadle v Praze nebo na Dvořákovu Jakobínovi v Brně.

Plachý je výraznou postavou brněnského nezávislého divadelního života. Absolvent pedagogické fakulty studoval i hudební kompozici na JAMU. Založil brněnské umělecké centrum Skleněná louka. Točil pro Českou televizi. S Jiřím Šimáčkem vytvořil autorskou dvojici Střežený Parnass. Jeho režijní práci mohou znát i návštěvníci pražské první scény, plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla nebo Divadla Komedie.

Členy čtyř výběrových komisí dnes byli například městští radní Jiřina Belcredi a Daniel Rychnovský, režisér Ivan Rajmont, šéf Městského divadla Stanislav Moša nebo nakladatel Petr Minařík.

Jan Tomandl mol

Autor článku: ČTK