13.05.2021 14:35

Španělská muška bude bavit diváky Divadla J. K. Tyla zcela poprvé

Plzeňský činoherní soubor právě připravuje pod režijním vedením Natálie Deákové rozvernou komedii německých autorů Franze Arnolda a Ernsta Bacha Španělská muška. Hra plná záměn, nedorozumění a omylů se měla divákům představit již v červnu minulého roku, kvůli koronavirové krizi byla přeložena na říjen 2020, kdy se její premiéra opět nemohla uskutečnit. Celý proces zkoušení bude završen v sobotu 15. května 2021 na Nové scéně DJKT představením bez diváků, slavnostní premiéra je naplánována na září 2021. Pokud to však bude možné, mohla by Španělská muška pobavit diváky již v červnu během svého prvního uvedení.

Přípravu situační komedie zkomplikovalo nejen uzavření divadel a omezený režim zkoušení, ale také osobní příhody jednotlivých herců. „Španělská muška měla bavit diváky už téměř rok. Místo toho jsme ji s přestávkami rok zkoušeli. Nemůže za to ale jen covid, ale i zlomená noha jednoho z hlavních představitelů, těhotenství či hledání obživy jedné z hostujících hereček daleko za oceánem, jejíž roli bylo nutné přeobsadit. Přes všechny komplikace se ale nemůžeme dočkat, až tuto brilantně napsanou komedii poprvé ukážeme plzeňským divákům,“ objasňuje události, které vedly k posunu zkoušek, šéfka činohry Apolena Veldová.

Děj Španělské mušky se točí kolem majitele továrny na hořčici, která je také jeho největší láskou, zapomenuté aférky se španělskou tanečnicí a jednoho nemanželského dítěte. „Diváci se mohou těšit na výjimečně napsanou komedii, plnou zběsilého tempa. V titulní roli s výborným Michalem Štěrbou, který mě osobně překvapil obrovskou mírou komediálního talentu,“ říká dramaturgyně Johana Němcová.  Rozpustilá komedie přináší velké herecké příležitosti nejen pro mladší členy, ale také pro stálice souboru, jež svůj komediální talent již několikrát v minulosti prokázaly. „A nejen Michal Štěrba předvádí v inscenaci vynikající komediální herecký výkon, diváci se mohou těšit na neméně vtipnou Zuzanu Ščerbovou, dále pak na Jaroslava Matějku, Apolenu Veldovou, Moniku Švábovou, Marka Mikuláška, Matyáše Darnadyho, Zdeňka Hrušku, Miloslava Krejsu a další... Po neveselém a těžkém roce, je to titul, který divákům odlehčí od starostí, zvedne náladu. Z inscenace čiší upřímná radost z divadla, která, si myslím, pohltí i diváka,“ dodává Johana Němcová.

Autoři hry Franz Arnold a Ernst Bach napsali společně přes dvacet her, které se často hrály v Německu, Rakousku i mnoha dalších zemích. Světová premiéra Španělské mušky se odehrála v roce 1913 a dočkala se nejen bezpočtu repríz, ale také řady filmových i televizních zpracování. „Bach s Arnoldem napsali situační frašku o tom, jak se krutě nevyplácí zametat své staré hříchy pod koberec. Utahují si z pokrytectví měšťanské morálky a zároveň oslavují ryzost a zápal prvních lásek, ne nadarmo je hra pojmenovaná po slavném afrodiziaku,“ přibližuje hru režisérka Natália Deáková, která má s komediálními tituly několik zkušeností, v Divadle J. K. Tyla v minulosti nastudovala například Sluhu dvou pánů. Inscenační tým doplnil scénograf Lukáš Kuchinka, kostýmní návrhářka Jana Smetanová a autor hudby Jakub Kudláč.

www.djkt.eu

Autor článku: Martina Drbušková

Španělská muška bude bavit diváky Divadla J. K. Tyla zcela poprvé

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.