09.11.2017 17:24

Spolek Kašpar uvede premiéru aktovky Václava Havla Vernisáž

Pražský spolek Kašpar uvede dnes ve své nové klubovně v Jindřišské ulici premiéru aktovky Václava Havla Vernisáž. Inscenaci nastudoval Lukáš Jůza s Jitkou Nerudovou, Miloslavem Tichým a Janem Zadražilem. Diváci během ní zjistí, že "...Věra má kvartýr, Michal mu dal ksicht" a budou sledovat, zda jejich host Bedřich neudělá na návštěvě kiks.

Bytové divadlo Ferdinanda Vaňka v blízké Vodičkově ulici s výstižným podtitulem Blíž už to nejde! museli Kašpaři bohužel opustit. Principál Jakub Špalek však dokázal rychle najít prostor jiný. Bude tu uváděno dalších osm komorních inscenací včetně Havlovy Audience s Janem Potměšilem a Jakubem Špalkem, která je v repertoáru 16 let.

Podle informací Divadelního ústavu patří Vernisáž spolu se Zahradní slavností, Žebráckou operou, Audiencí a Pokoušením k nejčastěji uváděným Havlovým hrám na domácích scénách. Vernisáž uvedli v minulých letech například v Montrealu a na festivalu v Edenvale v Jihoafrické republice, v arabštině ji vydalo káhirské nakladatelství Al Arabi. Od roku 1989 byla v Česku inscenována desetkrát. V roce 2000 například ve studiu pražského Divadla na Vinohradech v režii Jana Buriana s Lucií Juřičkovou, Janem Šťastným a Vladimírem Dlouhým. Naposledy ji loni připravili ve Zlíně a v Brně.

http://www.divadlovceletne.cz/

Autor článku: ČTK: bor, mha