02.02.2018 08:40

Statické divadlo připravilo inscenaci s dynamickým titulem Útěk

V únoru se ve Staré Aréně odehraje divadelní dvojpremiéra, která bude efemérním, avšak svěžím poryvem v houštinách ostravské divadelní scény. Možná. V každém případě se odehraje premiéra. Truchlohra o třech dějstvích Útěk je minuciózní analýzou soudobé i mimodobé společenské reality, mrazivým karnevalem všednosti a vůbec vděčným předmětem univerzálních, oslavných floskulovitých popisů. Ostatně uvidíte sami a uvidíte, že taky nebudete mít slov.

Dvojice premiér se odehraje ve Staré Aréně na Masarykově náměstí v Ostravě v pátek 9. a neděli 11. února, vždy v 19.30. První repríza bude následovat tamtéž v březnu.

Statické divadlo je personálně chudý soubor, provozující nonartificiální minimalistické alternativní autorské divadlo bez přívlastků. Z mohutného teoreticko-konceptuálního substrátu vyrůstají skromné plodnice, povlávající mezi hlubokou filosofií a groteskou. Vedoucím a zároveň nejskromnějším členem souboru je Jakub Tichý, který, vedle účinkování v jedné z hlavních rolí, je pod aktuálním projektem podepsán i jako autor, režisér, dramaturg, autor námětu a v dalších blíže neurčených určeních. Hereckou a kafralskou sestavu doplňují Ondřej Turoň, Josef Jusku a Radoslav Piekelnicki. Živý hudební doprovod obstarává Jan Lörincz alias Karpatská drůbež.

Ještě jako herecké duo Tichý & Turoň pod názvem Statické divadlo Jakuba a Ondřeje jsme za metainscenaci Zánicky dostali ocenění za „nejlepší autorský text“ a „nejlepší jevištní tvar“ na krajské přehlídce studentského a experimentálního divadla Ostravě (2016). S tímto jevištním tvarem jsme pak spolu s dějinami kráčeli napříč naším požehnaným státem po řadě pódií i nevyvýšených povrchů na mnoha památných místech, počínaje matkou měst a hlavou království Prahou a konče Hospodou U Arnošta. Nová hra Útěk je naším prvním „celovečerním“ projektem.

http://statickedivadlo.cz/

Autor článku: Jakub Tichý