02.03.2017 10:18

Středočeská divadla by letos mohla dostat od kraje více peněz

Středočeská profesionální divadla by letos mohla dostat od kraje více peněz. Zatímco loni si soubory v Kladně, Mladé Boleslavi a Příbrami rozdělily dva miliony korun, v letošním roce by to mohl být dvojnásobek, řekl ČTK hejtmančin náměstek pro kulturu Daniel Marek (Nezávislí Středočeši).

„Budu navrhovat, aby se ta částka zdvojnásobila, to znamená, aby byla čtyři miliony korun na každý rok," uvedl. Návrh by měli v dubnu projednat zastupitelé, aby se během června peníze dostaly k divadlům.

Od loňského roku dostávají středočeská divadla dotace od kraje podle nových pravidel. Přihlíží se například k počtu premiér či získaným oceněním. Každá scéna dostává dotaci složenou z fixní a pohyblivé části. Kromě toho regionální divadla dostávají příspěvky také od měst a státu a ucházejí se i o peníze sponzorů.

Nová krajská koalice ANO, STAN, ODS a tří nezařazených zastupitelů převzala model financování divadel od předchůdců a v letošním rozpočtu nejdříve počítala se dvěma miliony, stejně jako tomu bylo loni. „Byla na to krátká doba, tak se to víceméně zkopírovalo," uvedl Marek k přípravě rozpočtu. Nyní by ale ke schválené částce rád přidal prostředky z loňského přebytku hospodaření. Kritéria pro rozdělování peněz mezi divadla nové vedení kraje nechce příliš měnit, podle Marka půjde spíše o kosmetické změny.

Autor článku: ČTK: khj, hj