11.05.2023 15:10

Středočeská statutární divadla dostanou od kraje téměř čtyři miliony korun

Středočeská statutární divadla, kladenské, příbramské a mladoboleslavské, dostanou od kraje dohromady téměř čtyři miliony korun. Peníze poslouží i pro uchování tradičních řemesel spojených s divadlem. Dotaci dnes schválili krajští radní, ještě ji budou projednávat zastupitelé, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství David Šíma.

Podpora tradičních řemesel spojených s divadelním provozem se podle krajského radního pro kulturu Václava Švendy (Spojenci) minulý rok ukázala jako velice smysluplná, proto v ní kraj pokračuje. „Ač v jiných oblastech jsou moderní technologie velkým přínosem, tradiční řemesla jako například čalouník, vlásenkář či například kostymér, nahradit zkrátka nelze. V divadelním prostředí mají svou nezastupitelnou roli a naši podporu si zaslouží také z hlediska zachování tradic spojených s naší národní identitou," uvedl Švenda.

Další částí podpory jsou peníze určené na přípravu a uskutečnění divadelních inscenací. „Naším cílem je zejména podpora dostupnosti kvalitní umělecké produkce co nejširšímu obecenstvu," doplnil radní Švenda.

Každé ze tří středočeských divadel by podle návrhu rady mělo dostat 1,33 milionu korun.

Autor článku: ČTK: sbe, hj, foto: Městské divadlo Kladno

Středočeská statutární divadla dostanou od kraje téměř čtyři miliony korun

Zprávy

29.05.2023

Tvůrčí dílny a interaktivní prohlídky výstav pro děti na letošním Pražském Quadriennale znovu připravuje kreativní platforma Máš umělecké střevo?

Doprovodný program pro nejmenší návštěvníky se skládá z tvůrčích dílen a aktivit pro širokou veřejnost a školní skupiny. Centrem je interaktivní prostor umístěný mezi výstavními halami Holešovické tržnice. Platforma Máš umělecké střevo? přináší hravý a nápaditý koncept, který souvisí s ústředním tématem PQ 2023 RARE. Hala 29 je upravena tak, aby svým návštěvníkům zprostředkovala nevšední zážitek scénografického umění.

29.05.2023

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě slavní šedesátiny a zve na oslavu

Novorenesanční zámeček obklopený rozsáhlým parkem, jezírky i lesy. Výjimečné místo, kde světoznámý skladatel Dvořák našel svůj druhý domov. Takový je Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě, který letos slaví 60 let od svého otevření. V sobotu 22. července zde návštěvníky čeká slavnostní program.

29.05.2023

„Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka“ – křest nové biografie jednoho z nejvýznamnějších tanečních tvůrců 20. století

Ve středu 31. května od 17 hodin proběhne v malém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí speciální odpoledne věnované Pavlu Šmokovi. Na programu bude projekce dokumentárního portrétu „Fenomén Šmok“ (2017) v režii Ondřeje Kepky, po něm bude následovat křest publikace „Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka“ taneční publicistky Lucie Kocourkové (2023).