15.11.2017 12:53

Studenti DAMU oživí prostory pražského paláce

Katedra alternativního a loutkového divadla DAMU uvádí hru současného rakouského dramatika a spisovatele Petera Handkeho Přes vesnice. Režie textu, který byl v roce 2013 uveden na divadelním festivalu v Avignonu, se ujal David Pizinger, absolvent režie brněnské JAMU a student doktorského programu Katedry teorie a kritiky DAMU. Přes vesnice je semestrální projekt studentů 3. ročníků oboru herectví KALD DAMU, který byl vytvořen ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy. Premiéra se uskuteční 16. 11. 2017 ve 20.00 v Colloredo-Mansfeldském paláci, následují čtyři reprízy ve dnech 17. 11. 2017, 18. 11. 2017, 19. 11. 2017 a 20. 11. 2017.

Hra o snění. Chvění vašich víček je chvěním pravdy.

Hra Petera Handkeho Přes vesnice (1981, Über die Döfer) je dramatická báseň. V textu hry nachází Handke nový způsob psaní pro divadlo. Vytváří stylizovaný literární rukopis, jehož prostřednictvím se pokouší zprostředkovat zkušenost plnou jisté smířenosti a pokoje a zachytit mystické okamžiky. Hlavní postava hry, Gregor, nese silně autobiografické rysy. Po životní krizi nachází tento intelektuální hrdina znovu identitu spjatou se zemí, domovem a jazykem, který působí jako mírotvorný a smiřující prvek.

Mít nadhled je znakem pozitivní síly. Třeba i ničte – ale pouze světlem.

„V naší inscenaci chceme, nadneseně řečeno, pracovat s dvojí perspektivou nemožné krásy obrazů a nekonečného plynutí řeči. Hypnotická sugestivita hry se rozvine teprve na hranicích snesitelnosti“, říká režisér David Pizinger.

„Něžná pomalost je tempem této řeči“, uvádí Handke jako motto hry. Pomalost je tajemství a Země je někdy neuvěřitelně lehká. Inscenačním východiskem je forma hudební kompozice. Přes vesnice evokuje dráždivou nostalgii německé „krautrockové scény“. Inscenace by měla připomínat nekonečně dlouhou píseň vinoucí se v prostoru jako řeka, nebo jako asfalt německých dálnic.

Peter Handke (nar. 1942)
Peter Handke je rakouský spisovatel, básník, dramatik a překladatel. V roce 2009 byl oceněn literární Cenou Franze Kafky a roku 2014 Mezinárodní Ibsenovou cenou.
V roce 1966 vydal svůj první román Sršni. Následovalo množství dalších knih, v českém překladu vyšly např. Úzkost brankáře při penaltě (1970), Nežádané neštěstí (1972), Zvláštní žena (Die linkshändige Frau, 1976, zfilmováno 1977; v doslovném překladu v češtině poněkud zavádějící, nepřiléhavě znějící Levačka či Žena levačka), román-esej Tři pokusy, Dějiny psané tužkou, Za temné noci vyšel jsem ze svého tichého domu (1997) a další.
Už od sedmdesátých let spolupracoval s Wimem Wendersem, zvláště se proslavil jako autor některých částí scénáře, zejména básnických monologů, ve filmu Nebe nad Berlínem (například Lied Vom Kindsein /Když dítě bylo dítětem/ z tohoto filmu později zhudebnil i Handkeho oblíbený hudebník Van Morrison.)
Jeho rané experimentální drama Spílání publiku z roku 1966 uvedlo pod názvem Spílání publiku 2010 Divadlo Komedie (režie: Dušan D. Pařízek).

www.divadlodisk.cz

Autor článku: Šárka Syslová