16.05.2001 00:00

Studentský divadelní festival Zlomvaz začne 17. května v Praze

V hlavním městě začne ve čtvrtek osmý ročník studentského divadelního festivalu Zlomvaz. Kromě pražské divadelní fakulty (DAMU), jejíž katedra produkce je jeho pořadatelem, se této přehlídky zúčastní studenti Janáčkovy akademie múzických umění z Brna a bratislavské Vysoké školy múzických umění. Festival skončí v neděli 20. května předáním tradiční ceny té inscenaci, která se divákům líbila nejvíce.

V programu se objeví jedenadvacet představení. Kromě prostor DAMU, včetně divadla Disk, jeho foyeru a studia Řetízek, se uskuteční i na jevišti blízké Ypsilonky, v Divadle Na zábradlí a Studiu Damúza. Organizátoři počítají i s přátelským setkáním v klubu Meloun, sportovním turnajem a závěrečnou veselicí v kavárně Indigo.

Podle produkčního Petra Prokopa by Zlomvaz měl jako vždy být pracovním a inspiračním setkáním, umožňujícím účastníkům vidět co nejvíce z programu, osobně se poznat a navázat kontakty. "Zažila jsem už hodně festivalů. Tento je však pozoruhodný tím, že ač studentský, nemluví do něj pedagogové," řekla na dnešní tiskové konferenci v Praze děkanka DAMU Markéta Schartová.

Letošní festivalový ročník se uskuteční i přesto, že objekty DAMU už léta procházejí rekonstrukcí. Vzniklo při ní nové divadlo Disk, novou tvář dostávají také učebny. "Nikdy bych nevěřila, že i dřevomorka může být k něčemu dobrá," uvedla vedoucí katedry produkce Barbora Tůmová. Komentovala tak skutečnost, že při opravě se přišlo na řadu historických unikátů, například na 200 let zakryté renesanční malované stropy, které jsou po očištění a zakonzervování ozdobou několika místností. V jedné z nich vykukuje zpod omítky i ramínko barokního andělíčka.

Zdroj: České noviny

Autor článku: redakce