22.10.2012 16:42

Studio Marta v Brně chystá českou premiéru současné německé hry

Českou premiéru si v Divadelním studiu Marta v Brně odbude hořká komedie současné německé autorky Theresie Walserové Zítra v Kataru. Odehrává se ve vlaku, který nenadále zastaví a uvnitř vagonu zůstane uvězněn tucet pasažérů, řekli dnes divadelníci novinářům.    

Se studenty Janáčkovy akademie múzických umění hru nastudoval režisér Petr Štindl. "Lákala mě uzavřenost té situace, s níž se každý vypořádává nějakým způsobem," uvedl Štindl. Pouhé dvě hodiny, kdy jsou lidé nuceně uzavření ve vagonu, podle Štindla stačí k tomu, aby se začaly lámat charaktery.    
Obyčejná cesta ve vlaku se rychle změní v kolotoč nečekaných situací. Hra ale není čistou komedií, autorka do textu vtělila otázky po smyslu života i hledání sebe sama. Katar v textu slouží jako metafora země, kde se naplňují fantastické vize. Publikum se tak spolu s divadelními postavami může zamýšlet nad tím, zda by nebylo lepší odjet do Kataru a postavit tam nové, lepší město snů.    
Pětačtyřicetiletá Walserová náleží k progresivnímu proudu německé dramatiky. "Vystudovala herectví, od roku 1996 se věnuje převážně psaní. Je velice ceněna německou kritikou," uvedl dramaturg Lukáš Paleček.    

Inscenace se odehrává v kulisách, které znázorňují vagon rychlostního vlaku. Publikum sedí po obou stranách, jako by do vozu nahlíželo okny. Premiéra bude 28. října, reprízy v následujících dvou dnech.

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, dr

Studio Marta v Brně chystá českou premiéru současné německé hry