01.10.2006 00:00

Švandovo divadlo v Praze si připomnělo 125 let existence

Praha 1. října (ČTK) - Dětem i dospělým věnovalo pražské Švandovo divadlo oslavy svého jubilea. V těchto tomu bylo právě 125 let, co se na smíchovské scéně začalo hrát divadlo. A protože tehdejší provoz zahajovala Smetanova Hubička, byly i mnohé události s tím spojené ovlivněny příběhem i názvem této opery. Například po celý den si mohli zájemci u pokladny zakoupit vstupenky v předprodeji s pětadvacetiprocentní slevou - tedy vlastně "za hubičku".

Oslavy odstartovaly na Dětském ostrově na Vltavě odpolední pohádky Dětského divadelního studia, sportovní klání ve hře zvané "woodkopf", žonglérská show a soutěže. První část připraveného programu však ovlivnila nepřízeň počasí, a tak organizátoři museli odvolat připravené koncerty Ivy Frühlingové a kapely Chichotaj.

Herci Švandova divadla byli vpodvečer už v suchu připraveni provést zájemce místy, kam se běžní diváci při návštěvě představení nedostanou, přičemž na ně čekala speciální "hubičková" překvapení. Jedním z nich bylo i to, že v kavárně divadla čekala na návštěvníky "smetana" zdarma. Dalším například show doprovázející prohlídku Švandova divadla, kdy zazněly živě árie z Hubičky, přičemž ke slovu se dostala i světla, zvuky, jevištní tahy, propadla a další vymoženosti smíchovského jeviště.

"Prohlídky vyvrcholí přesně o půlnoci, kdy soubor oficiálně vstoupí do nové sezony," řekla ČTK mluvčí divadla Barbora Večerková.

V té diváky čeká například Langrova Periférie, projekt commedie dell'arte v nastudování italského režiséra Antonia Favy, neprávem opomíjené klasické drama Shakespearova následovníka Johna Webstera Bílý ďábel a další z dramatických textů irského dramatika Martina McDonagha Lebka z Connemary. Švandovo divadlo už má v repertoáru jeho Poručíka z Inishmoru a vedle něj i dalších devět inscenací.

Novými členy souboru jsou Renata Prokopová, Luboš P. Veselý a Jana Stryková. Odešla naopak Eva Leimbergerová, která se rozhodla pokračovat ve studiu herectví ve Francii. Do konce ledna bude na mateřské dovolené Kristýna Frejová.

Jiří Borovička kar

Autor článku: ČTK