12.02.2019 13:59

Světová premiéra Kouzelné země Jáchyma Topola ve Stavovském divadle

Činohra Národního divadla uvede jako svou první premiéru v tomto roce dramatizaci románu Jáchyma Topola Noční práce. Pod názvem Kouzelná země ji budou moci diváci zhlédnout ve světové premiéře již 14. února 2019 ve Stavovském divadle.

Příběh země, v níž je možné úplně všechno…

Jevištní adaptace třetího románu Jáchyma Topola Noční práce evokuje přízračný svět české pohraniční vesnice v čase přelomové dějinné události – okupace ČSSR vojsky zemí Varšavské smlouvy. Bratři Ondra a Malej jsou sem „uklizeni“ svým otcem, který má blíže neurčené tajné poslání a nemůže se o kluky starat. Ti se tak stávají jakýmsi majetkem vesnice a zároveň kanálem, jímž protéká zjitřená kolektivní paměť. Na ploše několika srpnových dnů, kterými nás Topol svým jedinečným obrazivým stylem provádí, jako bychom se ocitli v sousedství všeho podstatného, čím mohla typická česká vesnice projít – válka, odsun,  ale také hony na čarodějnice, pogromy, masopustní orgie. V Topolově knize se zvláštním způsobem protíná historie a bezčasí ve znepokojivém, nervy drásajícím tanci. Úkol převést tento tanec na jeviště Stavovského divadla se stal výzvou pro Jana Mikuláška.

„Já jsem byl románem naprosto uhranutý, text ve mně rozvibroval jakousi strunu, ovládlo mě neodolatelné nutkání pokusit se o nemožné. Když nám pak Jáchym Topol dal velkoryse volnou ruku při psaní adaptace, bylo rozhodnuto.“
Jan Mikulášek, režisér inscenace

Texty Jáchyma Topola mají pro Jana Mikuláška neuvěřitelnou energii. Působí podle něj spontánně až divoce, ale při bližším pohledu člověk odhalí jejich promyšlenou strukturu.

 „Tento Topolův text je něco jako hypnotický sen. Takto vidět vesnici prostřednictvím dospívajícího Ondry je nesmlouvavým a chvílemi velmi krutým příběhem. Jáchym Topol odkrývá dávno mrtvé příběhy a mýty, které se stávají součástí našich životů. Vytváří tak zcela svébytný svět českého venkova, který je pravým opakem vesnické idyly nebo hrabalovské Vesničky střediskové.“
David Prachař, představitel Polky

V režii Jana Mikuláška hrají Johanna Tesařová, Lucie Juřičková, Tereza Vilišová, Jindřiška Dudziaková, David Prachař, Matyáš Řezníček, Pavel Batěk, Filip Kaňkovský, Robert Mikluš j. h., Václav Vašák j. h., Martin Dědoch j. h., Oskar Hes j. h., Jan Nedbal j. h., Kateřina Dvořáková j. h., Veronika Lapková j. h. a další.

Světové premiéry 14. a 15. února 2019 ve Stavovském divadle

JÁCHYM TOPOL (* 1962)

Prozaik, publicista a básník. Studoval na gymnáziu v Praze – Radotíně, v letech 1981–1982 na střední škole sociálně právní, ale studium nedokončil. Pracoval jako skladník, topič a nosič uhlí, od roku 1986 až do roku 1990 pobíral invalidní důchod, následně pracoval jako novinář v různých redakcích (Respekt, Lidové noviny), posledních sedm let pracuje jako dramaturg v Knihovně Václava Havla. Stál například u zrodu revue Jednou nohou, později přejmenované na Revolver Revue, či politického časopisu Sport, který se přes název Informační servis proměnil v časopis Respekt. Psal písňové texty pro skupinu svého bratra Filipa Psí vojáci, především v samizdatu vydal několik básnických sbírek (třeba Eskymáckej pes, 1982; Stěhovavá tvář, 1983; či Miluju tě k zbláznění, 1988 a 1991). Nejvíce znám je pro svou prozaickou tvorbu: Výlet k nádražní hale (1994), Sestra (1994), Anděl (1995), Trnová dívka (1997, 2008), Noční práce (2001), Žárlivý démon (2005), Kloktat dehet (2005), Zlatá hlava (2005), Supermarket sovětských hrdinů (2007), Chladnou zemí (2009), Děsivý spřežení (2016) a prozatím poslední Citlivý člověk (2017). Je držitelem Ceny Toma Stopparda (1988), Ceny Egona Hostovského (1994), Ceny Jaroslava Seiferta (2010), slovinské Vilenické ceny (2015) a Státní ceny za literaturu (2017).

bit.ly/KOUZELNÁ_ZEMĚ

www.narodni-divadlo.cz

Autor článku: Kristýna Klimešová

Světová premiéra Kouzelné země Jáchyma Topola ve Stavovském divadle

Inscenace

19.08.2019

Soubor Tygr v tísni uspořádá na začátku nové divadelní sezony opět sérii divadelních představení z cyklu Antická štvanice

Společnost Tygr v tísni uspořádá na začátku nové divadelní sezony opět sérii divadelních představení v plenéru na pražském ostrově Štvanice. Série večerů nazvaná Antická štvanice se už počtvrté zaměří na některé z antických dramat či her s antickým námětem v koprodukci se stálými soubory, které na scéně nazvané Vila Štvanice vystupují. Letos se bude uvádět autorský text Marie Novákové Plodnost! Mír! A Bohatství!

19.08.2019

Na Putinovy agenty zaostří divadelní soubor Temporary Collective

Mrazivou inscenaci na pomezí divadla a filmu s názvem Putinovi agenti připravuje na začátek října divadelní soubor Temporary Collective. Soubor, který se v čele s režisérkou Petrou Tejnorovou věnuje vždy aktuálním společenským tématům, má tentokrát v hledáčku ruské tajné služby. Inscenace volně vychází ze stejnojmenné knihy Ondřeje Kundry a je založena na jedinečném výzkumu ruského vlivu samotných tvůrců.

16.08.2019

OLDstars uvedou monodrama o Jidášovi v české premiéře

Počátkem září uvede umělecká skupina OLDstars v bytovém divadle H2O ve Vršovicích v české premiéře monodrama Jidáš nizozemské dramatičky Lot Vekemans (do češtiny přeloženo Jitkou Jílkovou). V hlavní a jediné roli se představí čerstvý absolvent DAMU Petr Jeřábek pod režijním vedením Matyáše Řezníčka.