20.02.2004 00:00

Světová premiéra nového tanečního představení Jana Kodeta

Pražské Divadlo Archa uvede 24. a 25. února 2004 premiéru nového tanečního představení Lola & Mr. Talk, jehož autorem je přední český choreograf a tanečník Jan Kodet. Představení pro tři tanečníky s jemným humorem líčí bizarní příběh stárnoucího páru. Lola & Mr. Talk je prvním pracovním setkáním Jana Kodeta a švédské tanečnice Charlotty Öfverholm, která působila např. v britském souboru DV8. Společně s nimi vystupuje český tanečník Petr Opavský.

Lola & Mr. Talk je bizarním a zároveň humorným příběhem stárnoucího páru Loly a Alberta. Jejich vztah po letech společného soužití ovládá nuda, proto si ve své fantazii vytváří abstraktní postavu Monsieura le Manque (Ten, který chybí), která splňuje Lole a Albertovi jejich skryté touhy a přání. Albert si přeje být jako on, mít jeho mládí, sílu, obdiv. Lola po něm milostně touží, touží po vlastnostech, které Albert již nemá. Přestože se představení dotýká závažného tématu mezilidských vztahů, příběh Loly a Alberta je vyprávěn s lehkostí a humorem. Vedle tance tvoří výrazové prostředky výjimečně i mluvené slovo. V představení je dále využito filmových projekcí a zajímavého světelného designu.

Představení Lola & Mr. Talk je první společnou spoluprací předního českého choreografa a tanečníka Jana Kodeta a švédské tanečnice Charlotty Öfverholm, která v Divadle Archa v minulosti vystupovala v představení souboru DV8 The Happiest Day of My Life. Společně s nimi vystupuje Kodetův dlouholetý spolupracovník Petr Opavský. Hudbu k představení zkomponoval mladý hudební skladatel Ivan Acher.

Představení bude následně uvedeno i v zahraničí. V současné době se plánují cesty do Švédska, Frankfurtu nad Mohanem a Lince.

Jan Kodet patří k předním představitelům současné taneční scény. Řadu let spolupracoval s portugalským choreografem Ruiem Hortou. V Čechách i zahraničí vytvořil řadu úspěšných projektů, přímo pro Divadlo Archa představení Danse Macabre (premiéra 2001), dále např. 6x Eva, Evička, No End, Adam + Eva-Náhoda neexistuje, Gates, Cala Estreta, Jade (Gulbenkian Ballet Lisabon), Chrysalis (BDT Bratislava), About Firewomen and an other stories (Hochschule FFM), Raumtraumen (St.Gallen). Od roku 2002 je asistentem šéfa baletu ND Praha Petra Zusky. Vyučuje například na Státní konzervatoři v Praze, Vysoké škole ve Frankfurtu nad Mohanem, Institutu del Theatro v Barceloně, Baletní Akademii ve Stockholmu. V minulosti působil v řadě zahraničních divadel, např. Dance Berlin (Leanore Ickstadt- Joseph Tmim), S.O.A.P. Dance Theatre Frankfurt (Rui Horta) nebo Ballet Gulbenkian.

Charlotta Őfverholm vedle souboru DV8 spolupracovala například se souborem Bill T. Jones/ Arnie Zane Dance Co., Toláda, Metros, Ballet Linz, Tanzcompagnie Giessen. Mimo jiné spolupracovala s choreografy Dortem Olesenem a Ossim Niskalou v Královském dramatickém divadle. Od roku 1995 má Charlotta svou vlastní taneční skupinu Compagnie Jus de la Vie se sídlem ve Stockholmu. Vyučuje a působí jako choreografka ve Švédsku i v zahraničí.

Petr Opavský je čerstvým absolventem oboru choreografie na pražské HAMU. Vedle Jana Kodeta (představení No End, Brány, Jade, Danse Macabre) v minulosti spolupracoval s choreografy jako je například Lenka Flory, Mirka Eliášová, Lenka Ottová, Petr Mika, Olga Cobos, Martin Vraný. V roce 2002 získal cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. V loňském roce působil jako tanečník v Schaubűhne am Lehnier Platz v Berlíně a umělecky vedl taneční soubor HAMU.

Ivan Acher, hudebník a skladatel, spolupracuje s řadou divadelních scén u nás i v zahraničí, např. Činoherní studio Ústí nad Labem, Divadlo Karlovy Vary, Divadlo Alfa, Divadlo Rubín, Divadlo Komedie, divadlo Ponec. Je autorem hudby k představení Jana Kodeta Danse Macabre (Divadlo Archa, 2001). Jako autor a skladatel spolupracuje s orchestrem soudobé vážné hudby Agon Orchestra. Je členem kapely VRM (Vladimír Václavek, René Pařez, Miloš Dvořáček).

Jan Kodet: Lola & Mr. Talk
24. a 25. února 2004 od 20.00 v Divadle Archa (světová premiéra)
tančí: Charlotta Öfverholm, Jan Kodet a Petr Opavský
Představení pro tři tanečníky plné tance, fantazie a humoru.

Choreografie a koncept: Jan Kodet, tančí: Charlotta Öfverholm, Petr Opavský a Jan Kodet, světelný design: Dan Tesař, kostýmy a scéna: Jan Kodet, hudba: Ivan Acher, film: Václav Rejholec.

Představení vzniklo v koprodukci s Concordia Dance za podpory Ministerstva kultury ČR a Choreographic Centre Linz (CCL).

Mediálním partnerem je www.divadlo.cz.          

Autor článku: redakce