14.06.2018 22:32

Švýcarský provazochodec zahájil festival nového cirkusu Arena

Sólové vystoupení švýcarského provazochodce a akrobata Davida Dimitriho zahájilo dnes večer na smíchovské náplavce v Praze festival Arena. Přehlídku divadla, nového cirkusu, hudby a vizuální tvorby pořádá Divadlo Bratří Formanů a další diváky bude lákat až do 24. června. Kromě dnešní one man show muže přezdívaného pán lana, který nadchl malé i dospělé diváky, úvodní večer nabídl ještě představení artisty Borise Gibého. Odehrává se ve věžovité stavbě vyrobené přímo pro autora a postaveného u Vltavy.

Švýcarský provazochodec a akrobat David Dimitri má na festivalu Arena svou pražskou premiéru. Na náplavku přijel se svým představením L'Homme Cirque. Syn slavného švýcarského klauna Dimitriho vyrůstal jednou nohou ve světě klasického cirkusu, ale dospíval v době, kdy se mladí cirkusáci už začali klasické formě vzdalovat a hledali nové cesty. Tehdy vznikl pojem nový cirkus. David Dimitri vystupoval například na newyorské Broadwayi nebo s jedním z nejznámějších cirkusových uskupení Cirque du Soleil.

David Dimitri i v 55 letech podává pozoruhodné fyzické výkony: je schopný skákat salta na laně a ve svém více než hodinovém představení vystupuje jako artista, akrobat a herec, sám se při chůzi po provaze doprovází na několik hudebních nástrojů, a dokonce sám sebe vystřelí dělem do kopule stanu. K tradičním pomůckám akrobatů přidal také třeba běžecký pás, na kterém umí tančit, a k dechberoucí fyzické náročnosti přidává osobitý humor a poetiku. Kromě všech dovedností, které dnes pražskému publiku předvedl, se David Dimitri proslavil i několika extrémními dálkovými přechody na laně.

Vedle cirkusového šapitó je na náplavce ještě stavba, které další účastník festivalu, artista Boris Gibé, říká silo. Dvanáct metrů vysoký prostor kruhového půdorysu o průměru deset metrů Gibé využívá horizontálně i vertikálně. Diváci sedí po celém jeho obvodu ve dvou spirálovitě nad sebou vedoucích chodbách, což samo o sobě zajišťuje ojedinělý zážitek.

Boris Gibé se pro představení nazvané L'Absolu nechal inspirovat živly, zemskou přitažlivostí, bytím člověka i jeho kořeny a touhou či snahou se vyrovnat se silou přírody. Svůj příběh vypráví především obrazem, prolínáním atmosfér, hudby, ruchů, světel a materiálů. Vše se děje jen za přítomnosti jednoho herce, jímž je sám autor, ale způsob jeho vyprávění je natolik silný, výtvarný a originální, že partnery kromě diváků nepotřebuje.

http://www.festivalarena.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, snm, foto převzato z: http://www.festivalarena.cz/

Švýcarský provazochodec zahájil festival nového cirkusu Arena

Festivaly

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.

02.07.2018

Sedmnáctý ročník festivalu Theatrum Kuks bude multižánrový

Divadlo, koncerty, operu, tanec, pohybovou performance, výtvarné umění, dva workshopy, program pro děti, divadelní výlet do Adršpašských skal či vodácký výlet po Labi – to nabídne návštěvníkům festival barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks od 20. do 26. srpna. Žánrově široce rozkročený program uspokojí jak znalce baroka, tak úplné laiky, ale i rodiny s dětmi.