14.06.2018 22:32

Švýcarský provazochodec zahájil festival nového cirkusu Arena

Sólové vystoupení švýcarského provazochodce a akrobata Davida Dimitriho zahájilo dnes večer na smíchovské náplavce v Praze festival Arena. Přehlídku divadla, nového cirkusu, hudby a vizuální tvorby pořádá Divadlo Bratří Formanů a další diváky bude lákat až do 24. června. Kromě dnešní one man show muže přezdívaného pán lana, který nadchl malé i dospělé diváky, úvodní večer nabídl ještě představení artisty Borise Gibého. Odehrává se ve věžovité stavbě vyrobené přímo pro autora a postaveného u Vltavy.

Švýcarský provazochodec a akrobat David Dimitri má na festivalu Arena svou pražskou premiéru. Na náplavku přijel se svým představením L'Homme Cirque. Syn slavného švýcarského klauna Dimitriho vyrůstal jednou nohou ve světě klasického cirkusu, ale dospíval v době, kdy se mladí cirkusáci už začali klasické formě vzdalovat a hledali nové cesty. Tehdy vznikl pojem nový cirkus. David Dimitri vystupoval například na newyorské Broadwayi nebo s jedním z nejznámějších cirkusových uskupení Cirque du Soleil.

David Dimitri i v 55 letech podává pozoruhodné fyzické výkony: je schopný skákat salta na laně a ve svém více než hodinovém představení vystupuje jako artista, akrobat a herec, sám se při chůzi po provaze doprovází na několik hudebních nástrojů, a dokonce sám sebe vystřelí dělem do kopule stanu. K tradičním pomůckám akrobatů přidal také třeba běžecký pás, na kterém umí tančit, a k dechberoucí fyzické náročnosti přidává osobitý humor a poetiku. Kromě všech dovedností, které dnes pražskému publiku předvedl, se David Dimitri proslavil i několika extrémními dálkovými přechody na laně.

Vedle cirkusového šapitó je na náplavce ještě stavba, které další účastník festivalu, artista Boris Gibé, říká silo. Dvanáct metrů vysoký prostor kruhového půdorysu o průměru deset metrů Gibé využívá horizontálně i vertikálně. Diváci sedí po celém jeho obvodu ve dvou spirálovitě nad sebou vedoucích chodbách, což samo o sobě zajišťuje ojedinělý zážitek.

Boris Gibé se pro představení nazvané L'Absolu nechal inspirovat živly, zemskou přitažlivostí, bytím člověka i jeho kořeny a touhou či snahou se vyrovnat se silou přírody. Svůj příběh vypráví především obrazem, prolínáním atmosfér, hudby, ruchů, světel a materiálů. Vše se děje jen za přítomnosti jednoho herce, jímž je sám autor, ale způsob jeho vyprávění je natolik silný, výtvarný a originální, že partnery kromě diváků nepotřebuje.

http://www.festivalarena.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, snm, foto převzato z: http://www.festivalarena.cz/

Švýcarský provazochodec zahájil festival nového cirkusu Arena

Festivaly

12.11.2018

Pražský divadelní festival německého jazyka zve na pozoruhodné inscenace a bohatý doprovodný program

Letošní 23. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka se uskuteční od 18. listopadu do 1. prosince 2018. Prestižní přehlídku nejvýraznějších divadelních produkcí z celé německy mluvící oblasti bude hostit několik pražských divadel. Ředitelka festivalu Jitka Jílková a dramaturg Petr Štědroň pozvali do Prahy 8 inscenací z Německa, Rakouska, Švýcarska a Lucemburska.

08.11.2018

Vášeň a exotickou všehochuť tradičního Španělska nabídne festival Den flamenka

Festival Den flamenka, který přinese na pár dní do podzimní Prahy vášnivou i radostnou atmosféru španělské fiesty, se pomalu blíží. Hlavní město se od 22. do 25. listopadu promění v jihošpanělskou Andalusii, která je považována za kolébku flamenka.

07.11.2018

Východočeské divadlo uveřejnilo program soutěžní části GRAND Festivalu smíchu

Východočeské divadlo Pardubice bude od 21. do 28. ledna 2019 hostit již 19. ročník GRAND Festivalu smíchu. Program soutěžní části festivalu, který je svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, divadlo uveřejnilo na svých internetových stránkách www.vcd.cz i na samostatném webu festivalu www.festivalsmichu.cz. Diváky opět čeká sedm nejlepších komedií, které v tomto roce vznikly v českých divadlech.