14.06.2018 22:32

Švýcarský provazochodec zahájil festival nového cirkusu Arena

Sólové vystoupení švýcarského provazochodce a akrobata Davida Dimitriho zahájilo dnes večer na smíchovské náplavce v Praze festival Arena. Přehlídku divadla, nového cirkusu, hudby a vizuální tvorby pořádá Divadlo Bratří Formanů a další diváky bude lákat až do 24. června. Kromě dnešní one man show muže přezdívaného pán lana, který nadchl malé i dospělé diváky, úvodní večer nabídl ještě představení artisty Borise Gibého. Odehrává se ve věžovité stavbě vyrobené přímo pro autora a postaveného u Vltavy.

Švýcarský provazochodec a akrobat David Dimitri má na festivalu Arena svou pražskou premiéru. Na náplavku přijel se svým představením L'Homme Cirque. Syn slavného švýcarského klauna Dimitriho vyrůstal jednou nohou ve světě klasického cirkusu, ale dospíval v době, kdy se mladí cirkusáci už začali klasické formě vzdalovat a hledali nové cesty. Tehdy vznikl pojem nový cirkus. David Dimitri vystupoval například na newyorské Broadwayi nebo s jedním z nejznámějších cirkusových uskupení Cirque du Soleil.

David Dimitri i v 55 letech podává pozoruhodné fyzické výkony: je schopný skákat salta na laně a ve svém více než hodinovém představení vystupuje jako artista, akrobat a herec, sám se při chůzi po provaze doprovází na několik hudebních nástrojů, a dokonce sám sebe vystřelí dělem do kopule stanu. K tradičním pomůckám akrobatů přidal také třeba běžecký pás, na kterém umí tančit, a k dechberoucí fyzické náročnosti přidává osobitý humor a poetiku. Kromě všech dovedností, které dnes pražskému publiku předvedl, se David Dimitri proslavil i několika extrémními dálkovými přechody na laně.

Vedle cirkusového šapitó je na náplavce ještě stavba, které další účastník festivalu, artista Boris Gibé, říká silo. Dvanáct metrů vysoký prostor kruhového půdorysu o průměru deset metrů Gibé využívá horizontálně i vertikálně. Diváci sedí po celém jeho obvodu ve dvou spirálovitě nad sebou vedoucích chodbách, což samo o sobě zajišťuje ojedinělý zážitek.

Boris Gibé se pro představení nazvané L'Absolu nechal inspirovat živly, zemskou přitažlivostí, bytím člověka i jeho kořeny a touhou či snahou se vyrovnat se silou přírody. Svůj příběh vypráví především obrazem, prolínáním atmosfér, hudby, ruchů, světel a materiálů. Vše se děje jen za přítomnosti jednoho herce, jímž je sám autor, ale způsob jeho vyprávění je natolik silný, výtvarný a originální, že partnery kromě diváků nepotřebuje.

http://www.festivalarena.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, snm, foto převzato z: http://www.festivalarena.cz/

Švýcarský provazochodec zahájil festival nového cirkusu Arena

Festivaly

12.02.2019

Bazaar Festival 2019 uvede provokativní umělce z Německa, Bulharska i Libanonu

Pátý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar se uskuteční od 14. do 18. března 2019 v Praze. Uvede výrazná představení a ukázky z chystaných inscenací ze střední a východní Evropy, které letos poprvé doplní také umělci z Blízkého východu. Festival zahájí inscenace Grace mezinárodně uznávaného souboru Hodworks výrazné evropské choreografky Adrienn Hód.

11.02.2019

Festival Spectaculare 2019 rozšiřuje divadelní program

Uhrančivý taneční duet Rafales slavnostně zahájí šestý ročník festivalu Spectaculare v prostorách divadla Komedie. Ve čtvrtek 14. února, v den svátku zamilovaných, prozkoumá soubor RADAR pod vedením francouzského choreografa Benjamina Bertranda souhru a rytmus dvou těl ve vibracích zvukových vln. Bulharský umělec Stanislav Genadiev představí ve čtvrtek 7. března v Kasárnách Karlín instalaci geometrických světelných linii Synchronicity.

11.02.2019

Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER již zná jména divadelních škol pro letošní 29. ročník

Na Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER se se svými inscenacemi přihlásilo celkem 45 škol z celého světa. O tom, kdo ze zájemců se zúčastní festivalu, rozhodovala výběrová komise. Nakonec se rozhodla pro dvanáct vybraných škol a jejich představení. Návštěvníci festivalu se mohou ve dnech 2. -6. dubna 2019 těšit např. na inscenace z Lotyšska, Bosny a Hercegoviny, Filipín, Ruska nebo na každoroční Polsko, Slovensko a samozřejmě Českou republiku.