01.06.2018 07:26

Tanec Praha v Jihlavě nabídne inscenaci Origami japonsko-francouzské umělkyně Satchie Norové

Jihlava bude počtvrté součástí festivalu Tanec Praha. Ozvěny festivalu spolupořádá jihlavské DIOD - divadlo otevřených dveří. Poprvé se festival v Jihlavě představí i ve venkovním prostoru. Divákům na Masarykově náměstí nabídne 6. června japonsko-francouzskou umělkyni Satchie Norovou s jejím programem, který využívá kovové kontejnery jako skládačky origami, mezi nimiž se tanečnice pohybuje. Podle Přemysla Martinka z DIOD s tímto programem na festivalu v Česku vystupuje poprvé.

Letošní program festivalu v Jihlavě, který se bude konat od 6. do 19. června, je podle Martinka ze čtyř ročníků nejoriginálnější. Inscenace Origami se odehraje třeba i v Českým Budějovicích a dalších městech, má už ale za sebou prezentaci v řadě světových měst, uvedl Martinek.

Festival nabídne také představení One step before the fall věnovaný boxeru Muhammadu Alimu. Tanečnici a choreografku Markétu Vacovskou při něm živou hudbou doprovází Lenka Dusilová. „Dlouho jsme je do divadla poptávali při jiných příležitostech, Dusilová je autorkou hudby, Vacovská je jednou z nejlepších soudobých tanečnic," řekl Martinek.

Rozpočet jihlavské částí festivalu je asi 250.000 korun. Návštěvnost prvního ročníku nebyla podle Martínka velká, postupně ale získával mezi diváky ohlas. Letos už jsou takřka dvě třetiny vstupenek na některá představení prodaná. A interaktivní představení pro děti Svět z papíru, které bude 19. června, už je obsazené celé, uvedl Martinek.

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha se letos koná už potřicáté. „Je to největší a nejprestižnější festival, všechna představení, která jsme v jeho rámci za čtyři roky uvedli, patřila ke světové špičce, a vypadá to, že už se jihlavské publikum naučilo na taneční představení chodit," dodal Martinek.

https://www.tanecpraha.org/

Autor článku: ČTK: vkr, hj

Tanec Praha v Jihlavě nabídne inscenaci Origami japonsko-francouzské umělkyně Satchie Norové

Festivaly

12.02.2019

Bazaar Festival 2019 uvede provokativní umělce z Německa, Bulharska i Libanonu

Pátý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar se uskuteční od 14. do 18. března 2019 v Praze. Uvede výrazná představení a ukázky z chystaných inscenací ze střední a východní Evropy, které letos poprvé doplní také umělci z Blízkého východu. Festival zahájí inscenace Grace mezinárodně uznávaného souboru Hodworks výrazné evropské choreografky Adrienn Hód.

11.02.2019

Festival Spectaculare 2019 rozšiřuje divadelní program

Uhrančivý taneční duet Rafales slavnostně zahájí šestý ročník festivalu Spectaculare v prostorách divadla Komedie. Ve čtvrtek 14. února, v den svátku zamilovaných, prozkoumá soubor RADAR pod vedením francouzského choreografa Benjamina Bertranda souhru a rytmus dvou těl ve vibracích zvukových vln. Bulharský umělec Stanislav Genadiev představí ve čtvrtek 7. března v Kasárnách Karlín instalaci geometrických světelných linii Synchronicity.

11.02.2019

Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER již zná jména divadelních škol pro letošní 29. ročník

Na Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER se se svými inscenacemi přihlásilo celkem 45 škol z celého světa. O tom, kdo ze zájemců se zúčastní festivalu, rozhodovala výběrová komise. Nakonec se rozhodla pro dvanáct vybraných škol a jejich představení. Návštěvníci festivalu se mohou ve dnech 2. -6. dubna 2019 těšit např. na inscenace z Lotyšska, Bosny a Hercegoviny, Filipín, Ruska nebo na každoroční Polsko, Slovensko a samozřejmě Českou republiku.