01.06.2018 07:26

Tanec Praha v Jihlavě nabídne inscenaci Origami japonsko-francouzské umělkyně Satchie Norové

Jihlava bude počtvrté součástí festivalu Tanec Praha. Ozvěny festivalu spolupořádá jihlavské DIOD - divadlo otevřených dveří. Poprvé se festival v Jihlavě představí i ve venkovním prostoru. Divákům na Masarykově náměstí nabídne 6. června japonsko-francouzskou umělkyni Satchie Norovou s jejím programem, který využívá kovové kontejnery jako skládačky origami, mezi nimiž se tanečnice pohybuje. Podle Přemysla Martinka z DIOD s tímto programem na festivalu v Česku vystupuje poprvé.

Letošní program festivalu v Jihlavě, který se bude konat od 6. do 19. června, je podle Martinka ze čtyř ročníků nejoriginálnější. Inscenace Origami se odehraje třeba i v Českým Budějovicích a dalších městech, má už ale za sebou prezentaci v řadě světových měst, uvedl Martinek.

Festival nabídne také představení One step before the fall věnovaný boxeru Muhammadu Alimu. Tanečnici a choreografku Markétu Vacovskou při něm živou hudbou doprovází Lenka Dusilová. „Dlouho jsme je do divadla poptávali při jiných příležitostech, Dusilová je autorkou hudby, Vacovská je jednou z nejlepších soudobých tanečnic," řekl Martinek.

Rozpočet jihlavské částí festivalu je asi 250.000 korun. Návštěvnost prvního ročníku nebyla podle Martínka velká, postupně ale získával mezi diváky ohlas. Letos už jsou takřka dvě třetiny vstupenek na některá představení prodaná. A interaktivní představení pro děti Svět z papíru, které bude 19. června, už je obsazené celé, uvedl Martinek.

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha se letos koná už potřicáté. „Je to největší a nejprestižnější festival, všechna představení, která jsme v jeho rámci za čtyři roky uvedli, patřila ke světové špičce, a vypadá to, že už se jihlavské publikum naučilo na taneční představení chodit," dodal Martinek.

https://www.tanecpraha.org/

Autor článku: ČTK: vkr, hj

Tanec Praha v Jihlavě nabídne inscenaci Origami japonsko-francouzské umělkyně Satchie Norové

Festivaly

22.09.2018

Divadelní soubor Buchty a loutky pořádá v Kinského zahradě divadelní festival Buchty a loutky dětem

Milovníci loutkového divadla mohou dnes zavítat na pražský Smíchov. Divadelní soubor Buchty a loutky pořádá v Kinského zahradě dvanáctý divadelní festival Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada. Nabídne osm dětských divadelních představení, koncert nebo dílny.

19.09.2018

Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky 2018

Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky, který je věnován politickému a divadelnímu odkazu Václava Havla, do Prahy opět přiveze výjimečná zahraniční představení. Pražské křižovatky potvrdí svou pozici výjimečného festivalu, na jehož programu se střetává jak progresivní činohra, tak další mezižánrové projekty. Součástí budou – stejně jako vloni – debaty s tvůrci, přednášky a diskuse a festival se usídlí ve všech prostorách Nové scény, v samotném závěru i ve Stavovském divadle.

19.09.2018

Festival ve věznici 2018

Brněnské Divadlo Líšeň pořádá už potřetí Festival ve věznici, s podtitulem „o minulosti a budoucnosti naší svobody”. Proběhne 20. – 23. září v bývalé věznici v Brně na Cejlu. Program rezonuje s historií a odkazem tohoto objektu neblaze proslulého v obou totalitách minulého století. Cílem festivalu je zviditelnit významné místo paměti a otevřít témata s ním spojená, především otázky o totalitě a svobodě.