14.09.2017 15:23

Taneční divadla vstupují v půlce září premiérami do nové sezony

Divadelní sezona začíná také v tanci, v příštích dnech se odehrají premiéry představení souborů současného tance a pohybového divadla. První tuzemské divadlo zaměřené na tanec, tedy žižkovský Ponec, zahájí sezonu v neděli inscenací Jany Vrány Black&White, která tematizuje rozdílnost i jednotu ženského a mužského principu. V sobotu a v neděli uvedou na pražské scéně Jatka78 premiéru své celovečerní baletní gangsterky Poslední večeře tanečníci souboru Dekkadancers, který tvoří sólisté Baletu Národního divadla.

Představení Black&White vzniklo v koprodukci s festivalem Prague Pride a chce ukázat, že mužský a ženský princip dřímá v každém člověku i že zdánlivě protikladné síly tvoří přes svou odlišnost jeden celek. Hudbu složil český DJ a producent hiphopové skupiny PSH Mike Trafik.

Ponec na podzim nabídne čtyři další premiéry, například nový projekt Petra Tyce. Inscenace Tři jahody v řadě originálně zpracovává téma lásky a divadlo ji uvede 23. října. Fyzický dokument VerTeDance a Petry Tejnorové Pojďme na tanec!, který nabídne speciální pojetí několika lekcí současného tance, publikum čeká 30. října. Nový projekt souboru DOT504, jenž vznikl ve spolupráci se slovenským choreografem Antonem Lachkym, bude uveden 3. listopadu. Představení Void Veroniky Knytlové ze souboru VerTeDance se kriticky staví k nenaplněnosti vztahů ve společnosti zaměřené na výkon.

Soubor Dekkadancers založili v roce 2009 bývalí tanečníci a choreografové ND Viktor Konvalinka a Tomáš Rychetský s touhou realizovat vlastní taneční projekty. Do nich jsou angažováni především sólisté z Baletu Národního divadla. Nová inscenace Poslední večeře je černohumorná baletní komedie o tom, co se stane, když dva francouzští kuchaři naservírují mafiánským bossům nepříliš zdařilý pokus o pomstu. Představení zavede diváky do italské vesnice, oligarchovy vany s vířivkou i do německé policejní cely, kde je čekají divoké přestřelky, vášnivá romance, policejní akce a smrtící krása ruských baletek.

Tři premiéry má naplánovaný Pražský komorní balet, který s reprízami úspěšných inscenací navštíví do konce roku několik českých měst a chystá se hostovat i v zahraničí, například v Ekvádoru či Jižní Koreji. První premiérou je duet Metamorphic, který pro PKB chystá choreografka Martina Hajdyla Lacová a bude uveden 5. října v Ponci. Je volně inspirován tvorbou sochaře Augusta Rodina, který formoval své sochy fascinován člověkem, přírodou a tancem. Jeho způsob zobrazení a dramatizace lidského těla posloužil tvůrcům duetu jako zdroj pohybu.

Autor článku: ČTK: hrm, mha