09.06.2017 09:41

Taneční konzervatoř Duncan centre slaví 25 let, studenti zatančí v ulicích

Pětadvacáté výročí svého založení slaví v červnu Konzervatoř Duncan centre, jediná státní škola pro současný tanec v ČR. Její studenti dnes vyjdou do pražských ulic, aby svou tvorbu představili i náhodným divákům. Hlavní program oslav v divadle v Braníku, kde škola sídlí, bude od 27. do 29. června, sdělil ČTK absolvent školy, tanečník a choreograf Jan Malík.

Během nich uvedou nedávní absolventi školy své choreografie, připraveny jsou i taneční dílny v karlínském Spectru. Poslední ze tří večerů v Braníku bude věnovaný improvizaci, na kterou konzervatoř klade, ve stopách Isadory Duncanové, po níž má jméno, velký důraz. Kromě čtvrt století existence školy se letos připomíná i 140 let od narození této velké taneční reformátorky.

K doprovodnému programu oslav patří kolektivní výstava Cesty tance, která zahrnuje taneční fotografie, tematické malby studentů a ukázku autorských textů. Dnes mezi 10:00 a 14:00 vyjdou studenti Duncan Centre se svou tvorbou do pražských ulic, diváci je budou moci vidět na Andělu, Palackého náměstí, náměstí Václava Havla, Jungmannově náměstí, náměstí Republiky a na Florenci.

Výukový program konzervatoře je sestaven tak, aby se její absolventi mohli uplatnit jako profesionálové ve všech směrech, které současný tanec zahrnuje. Výuka na konzervatoři se inspiruje taneční technikou duncanismu, který vychází z metod slavné americké tanečnice Isadory Duncanové. Její škola působila ve 30. letech v Praze a našla si zde přímou pokračovatelku duncanovského stylu v osobě Jarmily Jeřábkové (1912 až 1989), průkopnici moderního tance v Československu.

V letech, kdy jakákoliv tvorba programově se hlásící ke svobodě lidského sebevyjádření byla odsouzena k živoření v umělecké ilegalitě, se Jeřábkové podařilo vychovávat pokračovatelky této filozofie tanečního projevu. K nim patří i Eva Blažíčková, která po roce 1989 založila konzervatoř Duncan centre a vedla ji do roku 2009. Od roku 2001 je škola zřizována městem Praha.

Duncan centre

Autor článku: ČTK: hrm, mal