09.11.2005 00:00

Těšínské divadlo se připravuje na festival a na oslavy

Těšínské divadlo v Českém Těšíně slaví šedesáté výročí svého založení, mimo jiné i premiérou původního českého muzikálu Jedna noc na Karlštejně autorů Petra Markova a Zdeňka Bartáka. Součástí oslav je i 5. Festival divadel Moravy a Slezska, který se koná ve dnech 8. - 12 listopadu 2005. Diváci uvidí celkem dvanáct představení moravskoslezských divadel, ale jako čestný host festivalu se představí Slovácké divadlo Uherské Hradiště, Slovenské komorné divadlo Martin a Lubuski Teatr Zielona Góra z Polska.

Bylo to právě před šedesáti lety, kdy v sále na "Střelnici" spatřila světlo světa první premiéra Těšínského divadla Noc na Karlštejně. Oč méně bylo prostředků a technického vybavení, o to větší byl zápal a nadšení těch, kteří divadlo budovali. A o tom, že stavěli na dobrých základech, svědčí i to, že divadlo přežilo a žije dodnes a nejen to, o pět let později se rozrostlo o polskou scénu a stalo se tak divadlem unikátním nejenom u nás, ale i v Evropě - je to jediné dvounárodnostní divadlo. S trochou nadsázky se dá říct, že myšlenka evropského soužití předběhla v Těšínském divadle politiky, kteří o mnoho let později zakládali Evropskou unii.

Těšínské divadlo obstálo v dobách dobrých i zlých a v současné době prožívá období opravdu tvůrčí. Úspěch některých inscenací, a nejde jen o Těšínské niebo - Cieszyńskie nebe, přerůstá rámec regionu. Doufejme, že premiéra muzikálu Jedna noc na Karlštejně a zdařilý průběh 5. Festivalu divadel Moravy a Slezska, budou nejenom důstojnou připomínkou těch, kteří před šedesáti lety začínali, ale i důstojnou oslavou šedesátiletého výročí.

Zdroj: Ivan Misař, Těšínské divadlo

Autor článku: redakce