09.01.2023 20:19

Těšínské divadlo uvede premiéru detektivní komedie Splašené nůžky

Těšínské divadlo v Českém Těšíně na Karvinsku připravuje premiéru hry německého dramatika Paula Pörtnera Splašené nůžky. Inscenaci v režii Roberta Bellana diváci poprvé uvidí 28. ledna. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Iva Lupková.

Splašené nůžky jsou detektivní komedií, která láme divácké rekordy po celém světě. Původně psychologického dramatu Paula Pörtnera z roku 1963 se chopili američtí herci Bruce Jordan a Marylin Abramsová, kteří hru předělali na interaktivní detektivní komedii a v lednu 1980 ji poprvé uvedli v Bostonu. Od té doby byla hra přeložena do 11 jazyků a uvedena v 36 zemích světa, kde ji vidělo téměř 10 milionů diváků.

V Bostonu se uvádí dodnes a je zapsána v Guinnessově knize rekordů jako druhý nejdéle uváděný nemuzikálový titul na světě. První je londýnské nastudování Pasti na myši. Komedie nabízí divákům jedinečnou možnost podílet se na policejním vyšetřování, pomáhat při rekonstrukci případu, vyslýchat podezřelé a nakonec hlasováním určit i samotného vraha.

Interaktivní detektivní komedie se odehrává v kadeřnickém salónu Splašené nůžky, kam za poněkud osobitým personálem přicházejí zákazníci, aby se nechali nejen ostříhat, ale zároveň se i pobavili. Atmosféra se mění, když piano v prvním patře přestane hrát a je spáchán zločin. „Hra dokonale mísí napětí a zábavu a nabízí divákovi neopakovatelný zážitek, neboť je založena na komunikaci herců s publikem," doplnila Lupková.

V českotěšínské verzi se divákům představí Daniela Sedláčková, Tomáš Hába, Ondřej Frydrych, Zdeněk Klusák, Miroslav Liška, Šárka Hrabalová. Scénu navrhl Jaroslav Milfajt, kostýmy Alena Schäferová. Hudba složil Mario Buzzi

https://www.tdivadlo.cz/hra/splasene-nuzky

Autor článku: ČTK: dvc, hj