23.11.2017 12:00

Třetí premiérou sezony v Horáckém divadle bude inscenace Bůh je žena

Horácké divadlo v Jihlavě chystá jako třetí premiéru současné sezony hru Bůh je žena hostujícího autorsko-režisérského tandemu Jan Kačena a Loly Lolyová. Autorem scény je Matěj Sýkora, kostýmy navrhla Lucie Sedláková. Hudbu k představení složil Ondřej Mikula. Podle hostujícího dramaturga Jaroslava Čermáka mladšího vznikla inscenace pod vlivem mnoha děl zabývajících se nerovnováhou mezi ženským a mužským principem.

Kmenová dramaturgyně Barbora Jandová pokládá inscenaci za razantní a ojedinělé vykročení za hranice dosavadních dramaturgických a formálních obrysů Horáckého divadla. „Tvůrčí tým patří k začínající generaci umělců. Jsou to ti, jež budou žít ve světě, který my nyní formujeme, a oni ho po nás převezmou," uvedla Jandová.

Autoři se nechali inspirovat mnoha zdroji obsahujícími originální či extrémní přístup k otázkám kulturně vytvořených rozdílů mezi muži a ženami. Představení by podle jeho tvůrců mělo přispět k diskusi o problematice genderu, feminismu, rovnoprávnosti a politické korektnosti. Výsledný tvar označili za "laboratorní grotesku". Děj hry začíná ve chvíli, kdy se Eva pasuje na Boha a vyžene Adama z ráje.

Roli Evy svěřili autoři hostující Evě Kaplerové, v postavě Adama se divákům představí Lenka Schreiberová. Premiérové představení se na velké scéně Horáckého divadla uskuteční v sobotu 2. prosince od 19:00.

http://www.hdj.cz/

Autor článku: ČTK: bjr, hj

Třetí premiérou sezony v Horáckém divadle bude inscenace Bůh je žena