02.12.2022 09:16

Třetí premiérou sezóny v Klicperově divadle bude dramatizace románu Vojtěcha Matochy Prašina

Klicperovo divadlo v Hradci Králové v sobotu 10. prosince uvede dramatizaci románového bestselleru Vojtěcha Matochy Prašina. Adaptaci dobrodružné knihy pro mládež zrežíroval umělecký šéf divadla Pavel Khek. Půjde o třetí premiéru sezony 2022/2023. Divákům se představí nové posily souboru Martina Czyžová, Maria Leherová a Martin Klapil. ČTK o tom dnes informoval mluvčí divadla Martin Sedláček. Podle něj se diváci mohou těšit na dynamickou inscenaci plnou překvapení. Premiéra začne na hlavní scéně Klicperova divadla v 19:00.

„Jsme rádi, že můžeme být první, kdo uvede tento titul, diváci se tak mohou těšit na světovou divadelní premiéru. Účast na ní přislíbil i autor Prašiny Vojtěch Matocha," uvedl Khek.

První díl románu vyšel v nakladatelství Paseka v roce 2018. Matocha byl za svůj debut nominovaný na cenu Magnesia Litera v kategorii Litera pro děti a mládež. V roce 2019 vyšel druhý díl s názvem Prašina - Černý merkurit a o rok později pod názvem Prašina - Bílá komnata díl třetí. Aktuálně vychází komiksová série pod názvem Kronika Prašiny a chystá se filmové zpracování.

Prašina je fiktivní čtvrť v Praze, kde nefunguje elektřina. Tramvaje zde nejezdí, rádio nehraje, mobily nefungují a svět jako by se zastavil v 19. století. „A právě v těchto kulisách se odehrává dobrodružný příběh tří kamarádů, kteří se snaží zachránit svět. Jirka, Tonda a En musí prokázat velikou dávku odvahy a překonat strach i svůj vlastní stín," uvedl Sedláček.

V rolích těchto hrdinů diváci uvidí Vojtěcha Říhu, Martina Klapila a Martinu Czyžovou. Hlavní zápornou postavu Klementa Hroudu hraje Filip Richermoc. „Jeho gang tvoří Jakub Tvrdík, Michal Lurie a Martina Nováková. V roli Hanuše Nápravníka se představí Josef Čepelka. Knihovnici hraje Marie Kleplová, Dědu František Staněk a postavu Anny ztvární Maria Leherová," uvedl Sedláček.

Dramatizaci Matochova románu vytvořili společně režisér Khek s dramaturgyní Lenkou Smrčkovou, kteří jsou podepsaní například i pod Škvoreckého Zbabělci. Hudbu složil Ivan Acher, výpravu navrhl Jozef Hugo Čačko a o pohybovou spolupráci se postaral Marek Zelinka. Dramaturgem inscenace je Martin Satoranský.

„Prašinou jsme se rozhodli zaměřit na mladší publikum, ale jedná se o představení pro všechny. Po dobrodružství touží totiž většina z nás. Adaptovat na divadle akční román, kde se neustále mění prostředí a probíhají nejrůznější honičky na střechách domů, byla výzva. Logicky jsme museli provést změny oproti knižní předloze a velmi nás potěšilo, že panu Matochovi se naše adaptace i všechny úpravy líbily," uvedla Smrčková.

Světové premiéře inscenace Prašina bude v sobotu 10. prosince od 18:15 předcházet vernisáž výstavy obrazů Miroslava Proška.

Klicperovo divadlo v divadelní sezoně 2022/2023 nabídne šest premiér, včetně dvou odehraných. Čtvrtou premiérou bude Její pastorkyňa v režii Diany Nečásek Šoltýsové, kterou divadlo nabídne 4. března 2023.

https://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: ku, dvd