29.05.2023 11:12

Tvůrčí dílny a interaktivní prohlídky výstav pro děti na letošním Pražském Quadriennale znovu připravuje kreativní platforma Máš umělecké střevo?

Doprovodný program pro nejmenší návštěvníky se skládá z tvůrčích dílen a aktivit pro širokou veřejnost a školní skupiny. Centrem je interaktivní prostor umístěný mezi výstavními halami Holešovické tržnice. Platforma Máš umělecké střevo? přináší hravý a nápaditý koncept, který souvisí s ústředním tématem PQ 2023 RARE. Hala 29 je upravena tak, aby svým návštěvníkům zprostředkovala nevšední zážitek scénografického umění. Zároveň je tento prostor interaktivní a každý návštěvník se může aktivně zapojit do tvorby a podílet se na proměně tohoto místa. Program inspiruje k hledání toho nejvzácnějšího, nejcennějšího v nás: naší vlastní paměti.

Dílny zprostředkují zaměření a koncepci PQ nejmladší generaci návštěvníků festivalu se zvláštním důrazem na jejich aktivní zapojení.

Každý všední den bude probíhat program pro mateřské, základní i střední školy nebo organizované skupiny, který bude po dobu PQ získávat svou podobu i díky zapojení žáků/žákyň a studentů/studentek samotných.

“Praktický charakter našeho programu umožní každému nejen zavzpomínat, ale i realizovat vzpomínky prostřednictvím různých materiálů, technik a převést je do hmatatelné podoby. Výsledná díla zaplní halu a vytvoří společné dílo – místo společných vzpomínek, Vzácné místo. Vytvořili jsme dva programy: Vzpomínky nad zlato pro mladší děti a Všední místa paměti pro starší děti,” vysvětlují autoři programu Tereza Beranová a Jiří Raiterman.

„Vzpomínky nad zlato“ je program určen pro děti, žáky a žákyně mateřských škol a 1. stupně základních škol. Společnou tvůrčí činností v ateliéru haly 29 se zasníme a přijdeme na to, co je pro nás jedinečné a čeho se jen tak nevzdáme. Mohou to být místa, lidé, zvířata, vůně nebo vzpomínky.

V rámci dílny „Všední místa paměti“ se studenti a studentky 2. stupně základních i středních škol stanou architekty paměti. Vzpomínky získají tvar, bude je možné stavět, konstruovat do skutečných, konkrétních uměleckých objektů. Všednost a každodennost totiž často neumožňují vidět obyčejné věci jako vzácné.

Víkendový program pro rodiny s dětmi: „Vzácný je čas být spolu“ tvoří mezigenerační workshopy, které nabídnou dětem a jejich (pra)rodičům kreativní prostředí pro sdílení scénografických zážitků. Čtyři workshopy se uskuteční ve víkendových dnech 10.-11. června a 17.-18. června. Podrobné informace a přesné časy najdete na webu PQ.

Tradičně se děti také mohou zapojit do hlasování o nejzajímavější instalaci v rámci PQ.
Projekt s nejvyšším počtem hlasů bude v průběhu slavnostního vyhlášení PQ v úterý 13. června oceněn Cenou dětského diváka.

Pro školy jsou určeny speciální programy vytvořené pro všechny stupně základních a středních škol zdarma. Kapacita programů je omezená.

 

Autor článku: Míša Sikorová, foto: Krištof Kalina