19.05.2018 22:01

Týden uměleckého vzdělávání představí amatérskou tvorbu

Po celé republice dnes začíná Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby. Jeho cílem je upozornit na rozmanitost uměleckého vzdělávání a na aktivity těch, kdo se umělecké tvorbě věnují jako amatéři. Každý ročník týdne má svou tvář, vybranou osobnost ze světa české kultury, pro rok 2018 se jí stal houslový virtuóz Pavel Šporcl.

K akci, kterou koordinuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, se přihlásilo přes sto aktivit v celé zemi. Pořádají je základní umělecké školy, lidové konzervatoře, kulturní centra, divadla, galerie i některé církevní společnosti. Přehled všech akcí je na webu, zahrnují divadelní či taneční představení, koncerty, výstavy, promítání, pouliční performance, site-specific, semináře, dílny, workshopy nebo dny otevřených dveří.

Inspirace pro vznik týdne přišla ze zahraničí, kde se v posledních letech realizuje projekt UNESCO Týden uměleckého vzdělávání a evropský projekt Týden amatérského umění. Český týden spojil oba projekty dohromady. Účastníci se sami přihlašují se svými akcemi. Projekt je otevřený akcím napříč žánry, úrovněmi i věkovými skupinami.

Organizátoři zdůrazňují, že nechtějí, aby jejich týden byl soutěžní, ale naopak vedl k navázání spolupráce mezi uměleckými obory, organizacemi i jednotlivými pedagogy a tvůrci.

http://www.amaterskatvorba.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, jw