14.03.2012 16:02

Uhde v novém muzikálu Divá Bára zdůraznil drama a konflikt

Městské divadlo Brno připravuje světovou premiéru muzikálu Divá Bára podle stejnojmenné povídky Boženy Němcové. Autorem libreta je Milan Uhde, jenž se snažil zdůraznit dramatičnost příběhu. Českou vesnici 19. století rozhodně nelíčí jako idylické prostředí. Hudbu složili Miloš Štědroň a Leoš Kuba, čerpali přitom hlavně z autentického folkloru, ale také z jiných žánrů. "Jedna z písní je například funky," řekl dnes novinářům Štědroň.

"Divou Báru nelze převrátit nebo levně parafrázovat. Konflikt jsem ale zkusil přitvrdit. U Boženy Němcové je to poloidylka," popsal svůj záměr Uhde v tiskové zprávě. "Divadlu sluší konflikt, díky tomu má spád. Uhde kvůli tomu dopracoval určité motivace u některých postav," řekl slovenský režisér Juraj Nvota, pro něhož je Divá Bára první spoluprací s Městským divadlem Brno.
Uhde podle divadelníků zohlednil v muzikálu i svou zkušenost s politikou a politiky, a to zejména v postavách starosty a faráře. Ti sice mají k Báře a jejím eskapádám shovívavý postoj, ale veřejně se jí nezastanou. Nechtějí se postavit vesnickému "hlasu lidu". Farář je podle Uhdeho vlastně populista - prototyp současného politika.


Městské divadlo Brno: Divá Bára, foto: Jef Kratochvil, Tino Kratochvil

Scénu vytvořil architekt Tomáš Rusín ze syrových, přírodních materiálů bez příkras. Inspirovalo jej údajně archetypální ženství Báry, které se projevuje v jejím "divém" chování vůči společnosti. "Scéna je z hoblovaných prken, je tam velká slaměná opona," popsal Rusín.
V titulní roli Báry se představí Andrea Březinová. Slibuje, že bude "divější" než Vlasta Fialová, představitelka hlavní postavy ve filmu Divá Bára z roku 1949. "Naše hra je jiná než film, takže i já musím být jiná. Konflikt je u nás více vyostřený, nakonec se všichni obrátí proti Báře," uvedla Březinová.
V dalších rolích účinkují například Vojtěch Blahuta, Stanislav Slovák, Marta Prokopová nebo Aleš Slanina. Autorkou kostýmů je Zuzana Štefunková Rusínová, choreografii vytvořila Hana Litterová. Premiéra bude 24. března na Hudební scéně Městského divadla Brno.


Městské divadlo Brno: Divá Bára, foto: Jef Kratochvil, Tino Kratochvil

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, dr, foto: Jef Kratochvil, Tino Kratochvil

Uhde v novém muzikálu Divá Bára zdůraznil drama a konflikt