21.05.2007 00:00

Ukopnutý palec se soundtrackem Čankišou

Nakladatelství Julius Zirkus právě vydává ojedinělou knížku se soundtrackem Ukopnutý palec aneb Příběhy lidu Čanki. Knihu, která je inspirována legendou o jednonohém lidu Čanki, doprovází originální soundtrack kapely Čankišou. Křest proběhne 20. 6. v Brně.

Projekt knížky a soundtracku Ukopnutý palec je na českém knižním trhu výjimečný. Zvukově i hudebně vynikající soundtrack je autorsky dílem jednotlivých muzikantů, kdy každý zhudebnil některý z příběhů, nahrávka je pak kolektivním dílem kapely Čankišou. Čtenář se při četbě může díky hudební podobě knížky nechat dokonale vtáhnout do světa jednodnohých a plout tak na dunách pouštních příběhů. Ochutnávka soundtracku je k poslechu na www.cankisou.cz.

Před více jak rokem se na internetu začaly objevovat pohádky, příběhy a vědecké objevy o lidu Čanki z klávesnice tajemného Xylase. To zaujalo kapelu Čankišou, jejíž našlapaná hudba se právě o legendu tohoto pouštního lidu opírá, a tak se rozhodla oslovit literáty a lidi ze svého okolí. Výsledkem je výjimečná sbírka žánrů i zpracování z pera těchto autorů: kníže pornofolku Záviš, známý literát Marián Palla, básník Zeno Kaprál, klávesák kapely Buty Milan Nytra, ohňostrůjce Ivan Martínek, fyzický básník Petr Váša, prozaik Štěpán Kučera, výtvarník Rostislav Pospíšil, překladatel a příležitostný textař Jiří Strážnický, barový povaleč s tužkou v ruce Karel Rous, grafik a muzikant René Senko, překladatel i nakladatel Jan Mattuš. A samozřejmě nechybí ani Xylas, který to všechno vlastně začal. Obrazové zpracování příběhů, které je povětšinou dílem samotných literárních tvůrců, doplňují výtvarně činní muzikanti Aleš Čuma (zpěvák kapely Narvan) a Jiří Míčkal (lídr kapely Kumbalu).

„Po přečtení knížky Ukopnutý palec pochopíme, že největší odkaz lidu Čanki není v pradávné historii: důležitější je, že nutí i současné autory k zamyšlení, provokuje, inspiruje.“ píše na obálce knihy režisér a scénárista Pavel Jandourek.

Osobité pojetí divokých rytmů world music kapely Čankišou dostává již několik let do varu návštěvníky koncertů v ČR i po celém světě. Muzikanti momentálně připravují novou desku a rozhodně se bude na co těšit. Nenechte si tedy ujít následující koncerty:

26.5. Trutnov – klub New End

27.5. Turnov – Staročeský trh

8.6. Hořice v Podkrkonoší – festival Reggae Culture Vibez

9.6. Tábor – festival Pintovka

20.6. Brno – nádvoří Místodržitelského paláce – křest knížky Ukopnutý palec, jako host vystoupí Longital (SK)

Více na www.cankisou.cz

Nakladatelství Julius Zirkus - www.njz.cz

Zdroj: hankavojtechova@yahoo.com

Autor článku: Informace z divadel