07.03.2005 00:00

Ukřižování a vzkříšení skupiny Plastic People v lounském divadle

Vrchlického divadlo v Lounech pořádá v předvelikonoční neděli 27. března Pašijové hry velikonoční. Svou interpretaci "nejslavnějšího západního příběhu" na lounském jevišti předvedou skupina The Plastic People of The Universe s Pavlem Zajíčkem a komorní orchestr Agon Orchestra s dirigentem Petrem Kofroněm. Oslaví tak zároveň svátky Velikonoční a Mezinárodní den divadla.

Výjimečnost tohoto "nadžánrového" a hudebně-scénického představení potvrzuje ředitel lounského divadla Vladimír Drápal: "Vzhledem k náročnosti tohoto projektu a nezájmu sponzorů se konají v České republice jen tři koncerty. Jeden z nich i v Lounech." Vedle toho vystoupí Plastic People a Agon Orchestra s Pašijovými hrami už jenom na festivalu v Kanadě. "A potom - i když se to nemá říkat - se tento projekt už nikdy nebude opakovat," varuje Drápal všechny případné, ale nerozhodné zájemce.

Na rozdíl od obvyklých "klasicizujících" snah o spojení rocku a vážné hudby je souhra undergroundové legendy a špičkového tělesa z oblasti současné klasické hudby naprosto kongeniální. Text napsal, na základě Starého a Nového zákona Vratislav Brabenec a Pavel Zajíček. Hudbu, kterou orchestrálně upravil Michal Nejtek, složil "Mejla" Hlavsa. Představení vzniklo v době, kdy skupina Plastic People začala směřovat od krátkých rockových písní k náročným koncepčním pořadům. Kapela tehdy padesátiminutovou kompozici zahrála před publikem jen jednou - 22. dubna 1978 na Hrádečku u Václava Havla. Znovu Pašijové hry provedla až po šestadvaceti letech, 24. dubna 2004, tentokrát již společně s Agon Orchestra, a nyní se k nim krátkodobě vrátila. Pašijové hry velikonoční nepochybně patří k vrcholům tvorby skupiny a nové nastudování jejich působivost plně potvrzuje.

Spolupráce obou hudebních uskupení trvá už skoro dva roky a zatím přinesla koncertní provedení programu Aj obešel já polí pět na texty filosofa Ladislava Klímy a orchestrální úpravy několika kratších skladeb. Pašijové hry velikonoční jsou zatím nejnáročnějším počinem.

Pašijové hry velikonoční mohou zaujmout milovníky rocku, klasické hudby i ctitele inspirativních a rozporných příběhů.

Zdroj: Vrchlickeho divadlo - propagace, propagace@divadlolouny.cz

Autor článku: redakce