26.10.2020 12:05

Umělci Moravského divadla Olomouc se s publikem setkávají on-line a nově i na vlnách rozhlasu

Hlediště Moravského divadla Olomouc zůstává nadále uzavřené pro veřejnost, což ovšem neznamená, že se herci nemohou setkat se svými příznivci alespoň prostřednictvím internetu a rádia. Vedení divadla připravilo několik zajímavých projektů včetně on-line záznamu baletního představení či pravidelného audio pořadu ze zákulisí.

Už tuto sobotu 31. října v 15 hodin odstartuje nový pravidelný pořad Moravské divadlo na vlnách Českého rozhlasu Olomouc. Umělecký šéf činohry Roman Vencl bude v roli moderátora každé sobotní odpoledne přinášet informace z uzavřeného divadla a zpovídat vybrané hosty. „Pravidelný půlhodinový pořad vzniká na základě vzájemné spolupráce obou institucí a my moc děkujeme Českému rozhlasu Olomouc za poskytnutí sobotního vysílacího času, a to až do konce kalendářního roku. Naši příznivci se tak mohou těšit hned na devět dílů,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš. „Český rozhlas a Moravské divadlo patří k významným kulturním institucím v kraji, sousedí spolu na Horním náměstí, takže je na místě, že řadu let úzce spolupracují. Jsem rád, že jsme společně připravili nový pořad, ve kterém mohou příznivci Moravského divadla své oblíbené herce aspoň slyšet, když už je kvůli současné situaci nemohou sledovat na jevišti,“ doplnil ředitel Českého rozhlasu Olomouc Josef Podstata.

Posluchači olomouckého rádia se v premiérovém vydání dozví o aktuální situaci v divadle a s ní spojeným vracením vstupenek za zrušená představení či výměnou dárkových šeků a blokového předplatného. Představíme také plánované premiérové tituly na rok 2021. „Hosty pořadu budou zaměstnanci Moravského divadla, jejichž kořeny sahají až na Slovensko. Pozval jsem členku činohry Kristínu Jurkovou a také vedoucí pánské krejčovny Alenu Hronovou,“ přiblížil Vencl a zdůraznil, že pravidelná sobotní půlhodinka s Moravským divadlem nebude pouze o povídání. „Součástí pořadu jsou i ukázky z operních, operetních a muzikálových inscenací v podání našich umělců,“ uvedl Vencl.

Den před premiérou nového rozhlasového pořadu, tedy v pátek 30. října, nabídne vedení Moravského divadla dárek milovníkům tanečního umění. Od 19 hodin bude na YouTube kanálu Moravského divadla možné sledovat záznam galavečera Balet pro Olomouc, který se uskutečnil 11. září letošního roku na Horním náměstí v Olomouci u příležitosti oslav Dnů evropského dědictví. „V pátek 30. října měla mít na jevišti našeho divadla premiéru baletní inscenace Sólo pro tři. Kvůli současným opatřením musíme premiéru odložit, proto jsme se rozhodli potěšit fanoušky baletu aspoň připomínkou exkluzivního a vydařeného večera na zaplněném olomouckém náměstí,“ sdělil Gerneš. Videozáznam bude zveřejněný od zmíněné 19. hodiny do 24:00.

Od uzavření divadelní budovy v polovině října se umělci Moravského divadla setkávají s diváky prostřednictvím divadelního facebooku. „Každé pondělí vysíláme živě besedy z foyeru Moravského divadla za účasti moderátorky Jany Posníkové a zajímavých hostů nejen ze světa kultury. Činohra připravuje oblíbené Veselé pondělky s Janem Ťoupalíkem a další videa, balet zveřejňuje ukázky ze zkoušek, soubor opery a operety zpříjemňuje závěr týdne pravidelnými Večery u klavíru. Snažíme se být s našimi diváky nadále v kontaktu a udržet si jejich přízeň v době, kdy za námi nemohou přijít do divadla,“ shrnul ředitel Gerneš.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta

Umělci Moravského divadla Olomouc se s publikem setkávají on-line a nově i na vlnách rozhlasu

Inscenace

17.06.2021

Soubor muzikálu Divadla J. K. Tyla uvede úspěšnou inscenaci Něco shnilého! jen šest let po broadwayské premiéře

Divadlo J. K. Tyla bude teprve druhým divadlem v Evropě a zároveň prvním v České republice, které zařadí do svého muzikálového repertoáru plného světových hitů výtečný komediální titul Něco shnilého! (Something Rotten!). Energií a humorem nabité dílo zavede diváky do šestnáctého století a prozradí, jak zcela zaručeně vznikl už v dobách Shakespearových vůbec první muzikál v historii. Inscenaci režíruje šéf souboru Lumír Olšovský.

17.06.2021

Vychází studiová nahrávka k muzikálu Elefantazie

Divadelní muzikál režiséra Davida Drábka, hudebního skladatele Darka Krále a textaře Tomáše Belka ELEFANTAZIE vypráví příběh a životní postoje skutečného Josepha Merricka, tělesně postiženého člověka, který se pro svou anomálii stal koncem 19. století inventářem anglických panoptik. Život takzvaného Sloního muže již inspiroval po celém světě mnoho tvůrců. Nápad na původní český muzikál zrál v týmu režiséra Davida Drábka deset let.

17.06.2021

Divadlo Radost otevírá své dveře divákům novou inscenací Hamlet on the road

Divadlo Radost otevírá své dveře divákům se zbrusu novou divadelní hrou Hamlet on the road. Inscenace je koncipována jako kočovné divadlo, které se divákům představí i mimo domovskou scénu. Do brněnského plenéru totiž vyjede „on the road“ vlastním divadelním vozem. Premiéra se uskuteční na velké scéně divadla v pátek 18.června ve 20 hodin.