01.06.2018 13:32

Umělecká rada JAMU se podle děkana mohla k inscenaci Naše násilí a vaše násilí vyjádřit zpětně

Děkana Petra Francána mrzí, že estetik Petr Osolsobě odstoupil kvůli kontroverznímu představení Naše násilí a vaše násilí z umělecké rady Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) v Brně. Osolsobě podle svého abdikačního dopisu očekával, že se umělecká rada vyjádří k inscenacím režiséra Olivera Frljiče na festivalu Divadelní svět Brno. Hru Naše násilí a vaše násilí sám označil za "největší hrubost". Podle děkana se rada mohla vyjádřit k inscenaci zpětně, teď už to nejspíš neudělá. Festival pořádá Národní divadlo Brno, fakulta s ním není nijak přímo spojená.

Hra kriticky zobrazuje přístup Evropy k blízkovýchodním zemím. V jedné ze scén postava Ježíše předstírá znásilnění muslimky. Proti inscenaci protestovali někteří křesťané na náměstí a radikálové z hnutí Slušní lidé přímo na jevišti.

Francán má pocit, že Osolsobě zveřejněním rezignačního dopisu použil uměleckou radu jako "odrazový můstek" pro razantnější medializaci svých postojů. „A to opravdu nepovažuji za šťastný krok," uvedl Francán na dotaz ČTK. „Vedli jsme o jeho návrhu poměrně zevrubnou debatu a jasně řečeným výsledkem byl můj závěr, že umělecká rada Divadelní fakulty JAMU nemá na provedení inscenací nejmenší vliv," uvedl Francán. O případném stanovisku proto měla umělecká rada hlasovat až zpětně, po sobotním uvedení hry. Tento závěr ale Osolsobě podle Francána přestal respektovat a oznámil svou rezignaci.

„Divíme se hrubnutí společnosti a neřekneme nic k největší hrubosti v moderních dějinách českého divadla, na brněnské scéně a v našem uměleckém odvětví, za něž neseme zvláštní zodpovědnost," uvedl Osolsobě v dopise odsuzujícím hanobení křesťanství a zneužívání svobody umělecké tvorby.

„Po odstoupení profesora Osolsobě nám myslím bude chybět chuť ještě nějak se v celé záležitosti angažovat. Původní etické otázky se nyní silně politizují a celá kauza nabírá zcela nových rozměrů. Působení umělecké rady v tomto smyslu má směřovat především dovnitř, do fakulty, abychom předcházeli budoucím omylům. Směrem k veřejnosti nikoli," řekl Francán.

Fakultní umělecká rada je poradním orgánem děkana, který ji sám jmenuje a odvolává. „Odstoupení z umělecké rady je v tomto případě, dle mého názoru, trošku zásahem 'mimo', protože umělecká rada školu na veřejnosti nereprezentuje a reprezentovat nemůže," uvedl Francán. O případném odstupování dalších členů nemá žádné informace a nevidí k němu důvod.

Hru Naše násilí a vaše násilí Francán viděl. Dle jeho osobního názoru nemá představení valnou dramaturgickou ani režijní hodnotu. „Základní myšlenka urážlivá není, naopak má velké humánní poselství. Způsob provedení mne však nechává zcela chladným a nebýt děkanem divadelní fakulty, asi bych je jinak než z povinnosti nenavštívil. Měl to být skandál a byl, což onomu poselství ubližuje možná víc než ti, které režisér v představení obviňuje," míní Francán.

http://www.jamu.cz/

http://www.divadelnisvet.cz/cs/nase-nasili-a-vase-nasili

Autor článku: ČTK: tmd, hj